Piotr Skarga - Kazania Sejmowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 931
Wyświetleń: 2926
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Piotr Skarga - Kazania Sejmowe - strona 1 Piotr Skarga - Kazania Sejmowe - strona 2 Piotr Skarga - Kazania Sejmowe - strona 3

Fragment notatki:


Kazania sejmowe Omówienie - "Kazania sejmowe" Piotra Skargi Treść i problematyka utworów
Kazania powstały w okresie, gdy Zygmunt III Waza pragnął ukrócić samowolę szlachecką, zapobiec ciągłemu zrywaniu sejmów, wzmocnić władzę monarszą, zmierzając do absolutystycznej formy rządzenia. Projekty króla były widziane niechętnie. Sejm 1597 roku, na którym Skarga miał jakoby wygłosić Kazania, został zerwany. Kaznodzieja w nim nie uczestniczył, określał jednak siebie jako "posła duchowego", głosiciela i obrońcę jedynie słusznej wiary, ładu i zwolennika planów króla.
Kazanie wtóre, o miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie.
Człowiek potrafi dzięki rozumowi budować i tworzyć. Ale również poprzez głupotę i złość potrafi wiele zniszczyć, nawet to co sam zbudował (cytat).
Skarga brak rozwagi i mądrych postaw wobec własnego kraju nazywa chorobą. (cytat)
Jedynie prawdziwa miłość prowadzi do zgody (cytat).
"Dobra zgoda i pokój między pospolitym ludem, ale lepsza między pany, którzy ludźmi rządzą abo o nich radzą, a najlepsza miedzy królami, którzy wszystkiemu światu pokój i zgodę swoją przynoszą."
Autor uważa, iż mądrość i miłość wśród ludzi sprawujących władzę da szczęście światu, szczęście wszystkim ludziom. To od nich zależy, jak będzie żył prosty człowiek na ziemi. Skarga porównuje uczestników obrad do ojców i opiekunów ludu. Ojczyznę, natomiast, porównuje do dobrej matki, która dba o swoje dzieci, o swój lud (cytat).
Ludzie w naszym kraju są bogaci - mówi kaznodzieja - wykorzystują swoje bogactwo do "używania świata", natomiast ojczyzna jest biedna, ale nikt jej nie chce pomóc. Wśród możnych panuje beztroska, nie są oni zainteresowani losami swojego kraju. Skarga porównuje ojczyznę do okrętu, który tonie. Wszyscy powinni ratować ten okręt (cytat).
Kazanie ósme. O szóstej chorobie Rzeczypospolitej, która jest dla grzechów jawnych i niekarności ich.
Skarga upomina grzeszny lud. Pokazuje mu jego wady i grzechy. Szlachta lubuje się w wygodach i przepychu, przez to zatraciła swego ducha rycerskiego i waleczność. Kobiety tracą pieniądze na wymyślne, zbyteczne stroje i ozdoby. Urzędnicy lubią wystawność, na co tracą pieniądze należące do całego narodu. Za taką postawę wszyscy mogą zostać ukarani (cytat).
Dzieło to przepojone jest patriotyzmem. Znamionuje orientację polityczną i wielkie doświadczenie poety - kaznodziei oraz opanowanie rzemiosła oratorskiego, sztuki wymowy, która od starożytności wypracowała rozliczne sposoby, figury i środki pobudzające rozum, wolę i uczucia słuchaczy.
Zagadnienia do omówienia
Rola "Kazań sejmowych".


(…)

… katolicką i obroniła nas od herezji. To ona dała nam również wolność i pokój, dzięki której nie cierpimy pod rządami tyranów. Wszystkie nieszczęścia powodujemy sami, nie egzekwując praw. Opływamy w dostatki - dary ojczyzny. A u was pokój i dostatki, które z niego rostą, w próżne się utraty obraca, w zbytki i w gnoje, a zamki puste, wieże próżne, drugie się obalają i gniją. Na przyszłe wojny i niepokoje oka…
…. Jeśli nie chce, dosyć nam na zapłacie po śmierci. I sam dobry uczynek, gdy się przez nas komu, a zwłaszcza wszytkim, dobrze czyni, ma swoje serdeczną zapłatę i pociechę wnętrzną wielką.
Inf. dod. z kazań:
6 chorób Rzeczpospolitej:
brak miłości do ojczyzny
rozterki i spory sąsiedzkie
tolerowanie w kraju herezji
osłabienie władzy monarszej
niesprawiedliwe prawa
jawne grzechy i złości
powody osłabienia władzy…
… królewskiej:
złe zarządzanie królewszczyzną (oddawanie wdowom lub małoletnim dzieciom)
złe używanie urzędu poselskiego
demokracja jest możliwa jedynie w Wenecji, mieście greckim i szwajcarskiem, bo jest tam mała ilość mieszkańców i będą potrafili się dogadać co na ich małym terenie jest najlepsze
3 dobre wolności:
nie służyć grzechom i czartom
nie służyć obcym i pogańskim panom
nie służyć tyranom ( Polska…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz