To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Jeśli podatnik nie uzyskał żadnych dochodów, nie składa zeznania podatkowego
Jeśli poza dochodami uzyskanymi za granicą podatnik osiągnął także dochód w Polsce zobowiązany jest rozliczyć dochody w Polsce Dochody z zagranicy należy uwzględnić przy ustalaniu ST. Podatkowej wg której obliczony będzie podatek od dochodów uzyskanych w Poslce
Rozlicza się je następująco:
Sumuje się dochody krajowe i zagraniczne po przeliczeniu na złote
Odlicza się koszty uzyskania przychodów wg przepisów obowiązujących w Polsce
Uwzględnia się ewentualne odliczenia od dochodu
Od sumy dochodów po ewentualnych odliczeniach ustala się podatek wg polskich przepisów
Ustala się stopę procentową wg następującej formuły:
suma procentowa =( podatek ustalony od sumy dochodów wg polskich przepisów x100% )/( suma dochodów krajowych i zagranicznych)
Wg tej stopy ustala się podatek od dochodów osiągniętych wyłącznie w Polsce
Podejmując decyzję o pracy zarobkowej w innym kraju należy przeanalizować konstrukcję obowiązującego w danym kraju podatku ze względu na reguły ustalania dochodu do opodatkowania i należy sprawdzić czy Polska podpisała z tym krajem umowę o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu i jaką metodę rozliczenia z podatku przyjęto w tej umowie. 8. Dochód osób prawnych a zysk brutto Dochód jest wielkością kalkulacyjną, potrzebną do ustalenia podatku dochodowego.Zasady ustalania dochodu jako przedmiotu podatku i wysokości podstawy do opodatkowania zawiera ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zysk jest kategorią ekonomiczną wynikającą z ustawy o rachunkowości i źródłem zapłaty podatku.
Ustalając wysokość dochodu uwzględnia się inny zakres przychodów i kosztów niż w przypadku ustalania zysku brutto.
Nie wszystkie przychody są przychodami podatkowymi
Przy ustalaniu dochodów nie uwzględnia się salda strat i zysków nadzwyczajnych, a przy zysku brutto salda te mają istotny wpływ na jego wielkość
Dochód może być zmniejszony o ulgi pośrednie
Różnice mogą wynikać z odmiennych reguł naliczania amortyzacji w bilansie podatkowym i rachunkowym.
Nie należy utożsamiać dochodu z zyskiem brutto. Jeżeki zakres przychodów i kosztów działalności przy ustalaniu zysku brutto będzie taki sam, jak przychodów i kosztów uzyskania przy określaniu dochodu oraz będą zastosowane jednakowe reguły naliczania amortyzacji i nie wystąpi ryzyko strat ani zysków nadzwyczajnych oraz odliczenia z tyt ulg pośrednich, Z=D. Jeżeli zakres przychodów przy ustalaniu Zb będzie większy, niż przy ustalaniu dochodu, koszty działalności będą równe kosztom uzyskania przychodów, nie będzie ulg i róznic w amortyzacji, ani strat i zysków nadzwyczajnych, ZD.
(…)
… amortyzacji (40%) to 20k euro
inne możliwości (czasami na pograniczu legalności) : wydatki na zakup produktów/usług od podmiotów powiązanych kapitałowo/personalnie, wydatki na usługi doradcze, księgowe, badania, zarządzanie, marketing, reklama, podróże służbowe, rozmowy telefoniczne itd.
b) strategia polegająca na odroczeniu kosztów uzyskania przychodów
Czasami przedsiębiorcom bardziej opłaca się przesunąć…
… finansowania spółki przez podmioty powiązane z nią kapitałowo (tzw. cienka kapitalizacja)
- nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odsetek płaconych przez spółkę od zaciągniętych kredytów/pożyczek od jej udziałowca/akcjonariusza posiadającego nie mniej niż 25% udziałów/akcji, jeśli zadłużenie spółki wobec tych udziałowców/akcjonariuszy osiągnie łącznie 3x wartość kapitału zakładowego spółki - w części…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)