PINOP 28 - zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PINOP 28 - zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

58. Składka na ubezpieczenie zdrowotne od osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą a od pozostałych osób podległych temu ubezpieczeniu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Oblicza się ją od podstawy wymiaru. W zależności od tytułu podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w różny sposób ustala się podstawę wymiaru składki zdrowotnej, np.:
* w przypadku pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z następującymi zastrzeżeniami: - nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, - podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych,
* w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi ją zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia (składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału).
Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne:
* od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. - 8,5 proc. podstawy wymiaru, * od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. - 8,75 proc. podstawy wymiaru, * od 1 stycznia 2007 r. - 9 proc. podstawy wymiaru.
Jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Składka zdrowotna podlega odliczeniu od:
* podatku dochodowego od osób fizycznych, * od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.
Jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki. Do obliczania, pobierania z dochodu ubezpieczonego i odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne zobowiązany jest płatnik składek, np. za osobę pozostającą w stosunku pracy, w stosunku służbowym albo odbywającą służbę zastępczą składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza pracodawca, a w razie wypłaty świadczeń pracowniczych z FGŚP - podmiot obowiązany do wypłaty tych świadczeń. W 2013 r. podstawa składki zdrowotnej to 2908,13 zł. 60. Klin podatkowy

(…)

…. ZUS, podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia), a faktycznie otrzymywanym wynagrodzeniem.
Klin podatkowy
Nazwa wzięła się od kształtu na wykresie, który wynika z popytu i podaży pracy. Punkt równowagi popytu i podaży (R) przy braku ingerencji podatkowej zapewnia równość wynagrodzenia zatrudnionego (W) i kosztu pracodawcy (K) oraz wysokie zatrudnienie (Z1) - ilość aktywnych zawodowo w punkcie R. Podatek nałożony na pracodawcę zwiększa jego koszt (K), co zmniejsza popyt na pracę, a podatek nałożony na zatrudnionego zmniejsza jego wynagrodzenie (W), co zmniejsza podaż pracy. Skutkiem jest zmniejszenie liczby zatrudnionych z wielkości Z1 do Z2 - (ilość aktywnych zawodowo na poziomie podstawy klina) i zwiększenie liczby formalnie bezrobotnych.[1] Trzeba pamiętać, że w Polsce pracodawca wydaje na pracownika więcej niż wynosi płaca brutto, bo część składek jest dzielona między pracownika a pracodawcę.
Współczesne społeczeństwa powierzyły rządom pewne funkcje, których wykonanie wymaga od rządów ponoszenia odpowiednich nakładów. Te środki pochodzą z podatków, w tym z opodatkowania pracy oraz z licznych obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. Wysokość tych obciążeń ma istotny wpływ na wielkość podaży pracy i popytu na pracę. Obciążenia te można podzielić na trzy grupy:
• podatki dochodowe,  • składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracowników,  • składki na te ubezpieczenia płacone przez pracodawców (ich pozapłacowe koszty zatrudnienia pracownika).
Choć w potocznym języku dwóch ostatnich grup nie nazywa się podatkami, to odgrywają one rolę zbliżoną do podatków. Od płacy brutto pracownika…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz