To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
27b Podatek od wydobycia kopalin Obowiązuje od 18.04.2012. Wpływy z podatku w 2012 to ok. 2,2 mld zł. Monopolistą płatności podatku jest KGHM Polska Miedź S.A. Stawki podatku zależne od średniej ceny miedzi i srebra (od 0,5% do 35% przy bardzo dobrej koniunkturze). Podatnikami nowego podatku mają być osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej wydobycia miedzi oraz srebra.
Zgodnie ze słowniczkiem ustawy, przez wydobycie miedzi oraz srebra rozumie się wydobywanie urobku rudy miedzi albo wydobywanie urobku rudy miedzi i produkcję koncentratu. W akcie wyjaśniono też, że urobek rudy miedzi to kopalina wydobyta ze złóż położonych na terytorium na terytorium naszego kraju, zawierająca miedź oraz srebro w ilościach nadających się do przemysłowego wykorzystania.
Obowiązek podatkowy ma powstawać w dniu wyprodukowania koncentratu, bądź w dniu wydobycia urobku rudy miedzi, jeżeli podatnik nie produkuje koncentratu z tego urobku.
W sytuacji, gdy nie będzie można określić dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy w związku z wyprodukowaniem koncentratu albo wydobyciem urobku rudy miedzi, za dzień jego powstania uznany zostanie dzień, w którym organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej stwierdził dokonanie czynności podlegającej opodatkowaniu.
Stawki podatkowe będą ustalane odrębnie dla jednej tony wydobytej miedzi oraz dla jednego kilograma wydobytego srebra. Podstawą będzie cena miedzi i srebra (wynikająca z cen tych surowców na rynkach światowych) oraz kurs złotówki do dolara. Jest to zatem podatek od nadzwyczajnych zysków z wydobycia miedzi i srebra. Stawki wynoszą od 0,5% ceny metalu (stawka minimalna - została złagodzona w stosunku do proponowanego wcześniej 1%) do ok. 35% (stawka maksymalna), przy bardzo wysokich cenach tych metali. Oznacza to, że w okresie dekoniunktury minimalny podatek będzie niższy od opłat eksploatacyjnych i w sytuacji załamania na rynku metali miedzi i srebra będziemy mieli w Polsce jeden z najniższych podatków na świecie. Maksymalne stawki podatkowe w przypadku miedzi określono na poziomie 16 tys. zł/t oraz w przypadku srebra do 2.100 zł/kg.
Wzory do obliczeń zawiera art. 7 aktu. Natomiast niezbędne wskaźniki Minister Finansów będzie obwieszczał w Monitorze Polskim, do 10. dnia każdego miesiąca. Od daty ukazania się obwieszczenia do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy podatnicy będą zobowiązani bez wezwania składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklarację podatkową oraz obliczać i wpłacać podatek na rachunek właściwej izby celnej - za miesięczne okresy rozliczeniowe.
Organami podatkowymi w zakresie podatku od wydobycia niektórych kopalin będą: naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, wyznaczeni przez ministra finansów.
(…)
… zarówno ustawę o PIT, jak i ustawę o CIT.
28. Podatek od gier hazardowych
poprzednia wersja ustawy `92
nowa ustawa z 11.2009
objęta działalność w zakresie gier, zakładów wzajemnych, którą mogą prowadzić osoby fizyczne, które mają koncesję/zezwolenie.
gry liczbowe (np. lotek) lub gry telebingo mogą prowadzić tylko państwowe przedsiębiorstwa (=objęte monopolem państwa).
Działalność na podstawie:
- koncesji…
… opodatkowania:
-w loteriach i grze telebingo-suma wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów
-w grach liczbowych-suma wpłaconych składek
-w grze bingo pieniężne-wartość nominalna kartonów zakupionych przez spółkę
-zakładach wzajemnych-suma wpłaconych składek
Nie podlega opodatkowaniu działalność polegająca na prowadzeniu loterii promocyjnych i loterii audiotekstowych.
stawki:
loterie fantowe 10 % podstawy
liczbowe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)