Pierwsze wybory w Libii - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Pierwsze wybory w Libii - omówienie - strona 1  Pierwsze wybory w Libii - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

WYBORY!!
Po zakończeniu wojny, rozpoczęto rozbrajać popleczników Kaddafiego i sformowano rząd tymczasowy (z Abdelem Rahimem al-Kibem na czele). Następnie przystąpiono do przygotowań opracowania nowej konstytucji, tak jak zresztą wcześniej obiecano społeczeństwu i państwom zachodnim.W dniach 7-8 lipca 2012 roku odbyły się pierwsze od 60 lat ogólnonarodowe wybory do centralnego organu państwa libijskiego. 5 lipca br. sprawująca władzę w kraju Tymczasowa Rada Narodowa (TRN), pod wpływem nacisków idących z Bengazi, postanowiła przeprowadzić zmiany w Deklaracji Konstytucyjnej, skutkiem których nowowybrany organ uzyska kompetencje ustawodawcze, wybierze premiera i gabinet, natomiast projekt konstytucji przygotuje wybrane w osobnych wyborach ciało.
Wg. nowych ustaleń, w konstytucji podniesiono np. limit miejsc dla kobiet na listach wyborczych do 50%! 80 z 200 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym mogli zająć członkowie partii politycznych, pozostałe 120 zostało rozdysponowane jedynie wśród kandydatów niezależnych. Wobec tego żadna partia nie mogła zdominować parlamentu. W wyborach udział wzięło 374 list partyjnych i 2639 kandydatów niezależnych, łącznie, ok. 4 tys. kandydatów. Wybory wygrał Sojusz Sił Narodowych z wynikiem 48,8%, zdobywając 39 miejsc w parlamencie. 17 miejsc w parlamencie (21,3%) uzyskali islamiści - Bracia Muzułmanie i salafici (muzułmański ruch eliginy, nawołujący by powrócić do pierwotnego islamu). O wynikach libijskich wyborów decydowały aspekty plemienne, klanowe, a także różnice regionalne w kraju. W przeciwieństwie do wyborów w innych krajach ogarniętych Arabską Wiosną, takich jak Tunezja czy Egipt, nie wygrali islamiści. Pozostałe 19 partii uzyskało 1 - 3 madaty. Głosowało prawie 3 miliony obywateli, gdzie ogólna liczba obywateli uprawnionych do głosowania wynosi około 3,5 mln..
Nie obyło się bez przedwyborczych incdentów. 30 czerwca 2012 w Bengazi oraz Tobruku spalono budynki komisji wyborczych, zniszczono karty do głosowania oraz listy wyborcze. 1 lipca 2012 federaliści zorganizowali pokazową demonstrację na głównym placu w Bengazi. W kilku miejscowościach spalono dokumentację wyborczą. Mimo że większość Libijczyków poparła partię liberalną, federaliści ani ekstremiści nie znikną, o czym świadczyć mogą wydarzenia np. z września. To grupy polityczne będące źródłem potencjalnego zagrożenia dla stabilności nowej władzy.
8 sierpnia 2012 w Trypolisie odbyła się uroczystość przekazania władzy przez Tymczasową Radę Narodową, Zgromadzeniu Narodowemu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz