Pierwiastki życia i śmierci, sem VI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 3150
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pierwiastki życia i śmierci, sem VI - strona 1

Fragment notatki:

Pierwiastki życia i śmierci
Pierwiastki śmierci
Pb - Ołów w 80 - 90% dostaje się do organizmu człowieka z pokarmem, z tego w połowie w warzywach. Warzywa, które szczególnie akumulują ołów, to: sałata, szczypiorek, marchew i pietruszka. Ołów, który dostanie się do organizmu człowieka w 90% odkłada się w kościach, w tym także w zębach. W wyniku uszkodzenia szpiku kostnego działa szkodliwie na układ krwionośny powodując anemię. Następuje bowiem blokada systemu hemoglobiny.
Cd - Kadm (medycyna - dietetyka), jest pierwiastkiem toksycznym kumulującym się w organizmie człowieka. Pierwiastek ten występuje w dużych ilościach w rejonach skażenia przemysłowego, w dymie papierosowym, w wodzie wodociągowej, w glebie i żywności na niej uprawianej.
Hg - Rtęć i większość jej związków jest silnie toksyczna i stanowi częste zanieczyszczenie środowiska. Jeżeli dostanie się do środowiska wodnego, mikroorganizmy metylują ją i w ten sposób powstaje związek metaloorganiczny - dimetylortęć. Jest on rozpuszczalny w tłuszczach, a zarazem bardzo toksyczny i trwały - jest to główna postać rtęci, która przedostaje się do organizmów żywych i kumuluje się w nich. Rtęć w środowisku w postaci dimetylortęci była przyczyną kilku przypadków masowego skażenia środowiska.
Al. - występuje w glebach kwaśnych. Blokuje wchłanianie Mg
Pierwiastki życia - Tlen 65% Węgiel 18% Wodór 10% Azot 3% Wapń 1,5% Fosfor 1% Potas, siarka, sód, magnez, chlor Około 1% Żelazo, jod, mangan, cynk, miedź, kobalt, fluor, molibden, selen
Mg - 25 % chlorofilu, chloroplasty bez Mg są bezbarwne, glin blokuje pobieranie Mg, nie ma zielonych liści
Se - Najważniejszą rolą selenu jest udział w wytwarzaniu enzymu, który chroni błony komórkowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Najbogatsze źródła selenu:
orzechy brazylijskie
tuńczyk
nasiona słonecznika
wątroba
owoce morza i ryby
czosnek i cebula
brązowy ryż
kiełki pszenicy
drób
warzywa z terenów gdzie ziemia zawiera selen
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz