Pieniądz - zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pieniądz - zagadnienia - strona 1 Pieniądz - zagadnienia - strona 2 Pieniądz - zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

Pieniądz - jest to powszechnie akceptowany środek płatniczy, czyli środek wymiany. Pieniądz wywodzi się z towaru - więc jest to towar , za który kupujemy inny towar. Funkcje pieniądza: 1. Miernik wartości - pozwala na wyrażenie wartości towarów w pieniądzu. Pieniądz staje się jednostką rozrachunkową, w której są określane ceny i prowadzone rozliczenia. W funkcji pieniądza jako miernika wartości istotne jest utrzymanie jego siły nabywczej, określanej przez ilość towarów, które można nabyć za jednostkę pieniądza. Na wartość pieniądza ma wpływ relacja między wielkością obiegu pieniężnego a wartością masy towa rów znajdujących się na rynku. 2. Środek wymiany - jest on powszechnym ekwiwalentem w transakcjach kupna - sprzedaży towarów i usług. W ujęciu makroekonomicznym pieniądz cyrkuluje, łącząc się w strumienie pieniężne związane z różny mi operacjami rozliczeniowymi. 3. Środek płatniczy - występuje wtedy, kiedy reguluje się nim różne zobowiązania nie związane z zakupem towarów i usług. Są to przede wszystkim płatności dotyczące zaciąganych i spłacanych pożyczek, regulowania zobowiązań podatkowych, opłacania składek na ubezpieczenia gospodarcz e i społeczne. 4. Środek tezauryzacji (przechowywania bogactwa) - prowadzi do zmniejszenia ilości pieniądza w obiegu. Tezauryzacja może być symptomem braku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych w okresach kryzysu gospodarczego. Funkcja tezauryzacji jest niekiedy określana jako funkcja środka przechowywania bogactwa. Funkcja ta umożliwia wykorzystanie pieniądza w przyszłości, jeśli podmiot decyduje się na oszczędności p ieniężne na przyszłe potrzeby. 5. Międzynarodowy środek płatniczy - oznacza, że pieniądz jednego kraju jest honorowany jako środek płatniczy w innym kraju. Funkcję taką pełni od dawna np. dolar amerykański, a także inne, tzw. Twarde waluty. Podobnie jest z pieniądzem opartym na międzynarodowych umowach; takim pieniądzem są SDR( specjalne prawa ciągnienia), ECU, a obecnie euro. Cechy pieniądza: 1. Trwałość - zdolność do utrzymania wartości niezmiennej w czasie. 2 . Zastępowalność - pieniądz jest jednostką wartości wzajemnie wymienialną na wszystkie towary.
3. Podzielność - pozwala na podział jednostki pieniądza na jednostki mniejsze.
4. P owszechna akceptowalność / Łatwa zbywalność - pieniądz musi budzić zaufanie wśród ludzi na danym terenie . 5. Uznana wartość 6. Trudność w podrobieniu Formy pieniądza: 1. Pieniądz gotówkowy (banknoty i monety) 2. Pieniądz bezgotówkowy (bankowy, wkładowy, depozytowy, żyrowy)
3. Pieniądz elektroniczny ( hardware'owy w formie elektronicznych portmonetek i software'owy w formie zapisu na dyskach komputerów).


(…)

… roku przez przedstawicieli 16 banków założycieli i Związku Banków Polskich. Działalność operacyjna KIR SA formalnie rozpoczęła się 5 kwietnia 1993 roku
Zadania KIR:
- Zapewnienie warunków7 prawnych, technicznych oraz organizacyjnych,
- Współpraca z centralami uczestników,
- Składanie w NBP zleceń będących rezultatem kompensaty należności i zobowiązań uczestników, wynikających z rozliczeń międzybankowych prowadzonych…
… z ustawy prawo bankowe., a w tych ramach przede wszystkim konieczność uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego, wydanego w uzgodnieniu z Ministrem Finansów. Założycielami banku w formie spółki akcyjnej mogą być osoby prawne i osoby fizyczne, (także osoby zagraniczne albo z udziałem osób zagranicznych), z tym, że założycieli nie może być mniej nić trzech. Wymogu tego nie stosuje się wobec banku, którego założycielem jest bank krajowy lub zagraniczny. Funkcję organu nadzoru pełni rada nadzorcza, składająca się, z co najmniej 5 osób wybieranych przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Bank obowiązany jest informować Komisję Nadzoru Bankowego o składzie rady nadzorczej. Zaś zarząd banku składa się, z co najmniej 3 osób.
Role banku:
- Płatnika - płatności w imieniu klientów,
- Agenta - emisja papierów…
….
SORBNET jest systemem obsługi rachunków bankowych, prowadzonych w centrali NBP, w którym dokonywane są rozrachunki międzybankowe w złotych. Jest to system będący własnością Narodowego Banku Polskiego, system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym czego wymaga Europejski Bank Centralny.
SYSTEM SORBNET EURO to system obsługi rachunków bankowych, prowadzonych w Centrali NBP, w którym dokonywane…
… otwarty (in blanco) lub kredyt kasowy (udzielony w związku z czasowym brakiem gotówki w kasie). - Na rachunku kredytowym otwartym specjalnie w celu ewidencjonowania wykorzystania i spłaty kredytu. Może to być kredyt docelowy, na wymagalne zobowiązania, kasowy, sezonowy lub linia kredytowa. Linia kredytowa umożliwia finansowanie wielu transakcji w ramach określonego w umowie limitu kredytowego. - Kredyt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz