Pieniądz, polityka monetarna i walutowa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pieniądz, polityka monetarna i walutowa - omówienie  - strona 1 Pieniądz, polityka monetarna i walutowa - omówienie  - strona 2 Pieniądz, polityka monetarna i walutowa - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

EKONOMIA
TEMAT 10 - PIENIĄDZ, POLITYKA WALUTOWA I MONETARNA
ISTOTA I FUNKCJE PIENIĄDZA
ISTOTA PIENIĄDZA - Pieniądz jest kategoria związaną z rozwojem wymiany towarowej. Niedogodności wymiany barterowej czyli towar za towar doprowadziły do pojawienia się pieniądza jako pośrednika wymiany. Powszechnie akceptowany towar, za pomocą którego dokonywała się wymiana produktów stał się pieniądzem. Pieniądz można wiec najogólniej zdefiniować jako powszechnie akceptowany w danym kraju środek płatniczy. Istota pieniądza przejawia się w jego funkcjach, to znaczy: środka wymiany, czyli cyrkulacji, jednostki obrachunkowej, środka płatniczego, środka przechowywania bogactwa. Pojawienie się pieniądza jako powszechnego ekwiwalentu przekształciło wymianę bezpośrednią. Różne towary sprzedawane są w zamian za ten ekwiwalent, który następnie umożliwia zakup innych dóbr i usług. Pieniądz może być wykorzystany jako środek wymiany przy spełnieniu następujących warunków. Musi być powszechnie akceptowany, sprzedawcy dóbr muszą być przekonani, że za otrzymane pieniądze bez trudności będą mogli nabyć potrzebne im produkty. Musi być łatwo przenośny, nawet pieniądze reprezentujące dużą wartość musza być wygodne.
FUNKCJE PIENIĄDZA:
Ekonomiczne funkcje pieniądza:
Funkcja cyrkulacyjna (transakcyjna) Pieniądz jest powszechnym "środkiem wymiany" w transakcjach kupna-sprzedaży. Każdy przyjmuje go za sprzedane towary i usługi, wiedząc o tym, że za pieniądze będzie mógł nabyć inne niezbędne mu dobra (materialne lub usługi). Dzięki pieniądzowi nastąpiło rozdzielenie w czasie transakcji kupna-sprzedaży na dwie odrębne czynności - transakcję kupna oraz transakcję sprzedaży - przez co przestała istnieć konieczność zachowania jedności czasu i miejsca. Towar lub usługa może być sprzedany, a za otrzymane pieniądze dokonać zakupu towaru lub usługi w innym miejscu oraz w innym terminie.
Funkcja obrachunkowa (miernik wartości towarów) Pieniądz jest „miernikiem wartości”. Przy pomocy pieniądza możliwe jest wyrażenie wartości innych towarów (w postaci cen towarów w jednostkach pieniężnych), ponieważ jest powszechnym ekwiwalentem. Cena jest pieniężnym wyrazem wartości towarów i usług. Wyrażenie wartości towarów i usług w pieniądzu wiąże się z siłą nabywczą pieniądza. Aby określić cenę towaru lub usługi nie trzeba posiadać pieniądza, gdyż pełni on rolę miernika wartości również abstrakcyjnie.
Funkcja płatnicza
Pieniądz jest "środkiem płatniczym". Pieniądz stał się środkiem płatniczym poprzez oddzielenie się ruchu towarów i świadczonych usług w czasie od ruchu pieniądza. Dzieje się tak dlatego, że zapłata za towar lub usługę nie musi następować natychmiast po ich dostawie. Zarówno sprzedający jak i kupujący zazwyczaj umawiają się co do terminu zapłaty należności za dostarczone towary lub usługi. Powstaje więc zobowiązanie odbiorcy wobec dostawcy, które wyrównane będzie w formie pieniężnej w terminie późniejszym. Pieniądz spełnia funkcję środka płatniczego również przy pokrywaniu innych zobowiązań, jak np. z tytułu podatków i opłat, wynagrodzeń pracowników, spłaty kredytów, darowizn itp.


(…)

… eksportu i importu oraz pośredniego wpływu na poziom cen krajowych;
oddziaływanie na dochód nominalny (ang. nominal income targeting) - uzależnianie polityki pieniężnej od dochodu nominalnego
strategię bezpośredniego celu inflacyjnego (ang. direct inflation targeting) - dążenie do uzyskania określonego poziomu inflacji. W strategii tej korzysta się również z prognozowania poziomu inflacji.
FUNKCJE:
Bank centralny emituje pieniądz gotówkowy. Następnie wprowadza go do obiegu poprzez skup metali szlachetnych, walut obcych oraz w formie długu, czyli udzielając kredytów bankom komercyjnym (w niektórych państwach również rządowi)[1]. Jest jedyną instytucją uprawnioną do emitowania znaków pieniężnych w danym państwie.
Bank centralny jest bankiem banków i innych instytucji finansowych. Każdy bank komercyjny…
… stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego, choć dopiero w 2004 r. Rada Polityki Pieniężnej ustaliła wysokość owego celu inflacyjnego na 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół. Oznacza to, że roczny wskaźnik CPI powinien w każdym miesiącu znajdować się jak najbliżej 2,5 proc.[1].
Cele operacyjne, które zależą od celu finalnego i powinny wpływać na cel…
…), które mają za zadanie zaspokajanie społecznych potrzeb. Pieniądz jest też efektywnym narzędziem kontrolowania działalności tych instytucji.
EWOLUCJA PIENIĄDZA
pieniądz towarowy pieniądz kruszcowy pieniądz papierowy pieniądz bezgotówkowy
ZASOBY PIENIĘŻNE
W literaturze i praktyce systemów monetarnych wyróżnia się kilka miar (agregatów) zasobu pieniądza. Różnią się między sobą stopniem płynności. Im mniej jest płynna…
….
NBP
Jest to Polski Bank Centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.
NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Do zadań NBP należy także: organizowanie rozliczeń pieniężnych, prowadzenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz