Piaskowniki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Piaskowniki-opracowanie - strona 1 Piaskowniki-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

PIASKOWNIKI Kolejnym mechanicznym sposobem oczyszczania ścieków jest metoda z zastosowaniem piaskowników, które służą do usuwania piasku, w którego skład wchodzi żużel, koksik, węgiel, stłuczka szklana, różne nasiona. Generalnie cząstek ziarnistych niezaginanych. Wykorzystanie piaskowników wiąże się z procesem sedymentacji. Wyróżniamy kilka rodzajów piaskowników np.: 1. Piaskowniki o przepływie poziomym poziome- budowane najczęściej w kształcie koryt przepływowych o prostokątnym, trapezowym lub parabolicznym przekroju poprzecznym. Piaskowniki poziome są na bardziej użyteczne i szeroko stosowane, można je stosować zairów-no w dużych jak i małych miastach. Szczelinowe- zalicza się je do urządzeń o przepływie poziomym z wydzieloną komorą magazynowania piasku. Różnica między piaskownikiem poziomym polega na tym, że piaskownik szczelinowy posiada od 3-5 szczelin poprzecznych w dnie kolektora. Przez szczeliny te wpada do komory magazynowania piasek. Piaskowniki szczelinowe stosuje się sporadycznie w małych oczyszczalniach oraz przed bardzo głębokimi zbiornikami czerpalnymi stacji pomp. 2. Piaskowniki o przepływie pionowym Woda płynie w kierunku pionowym. Budowa tego piaskownika może być uzasadniona w przypadku bardzo ograniczonej powierzchni oczyszczalni lub niekorzystnych warunków fundamentowania np. na terenach szkód górniczych.
3. Piaskowniki o ruchu okrężnym cieczy W piaskownikach tych wymusza się ruch okrężny cieczy, co przyczynia się do lepszej sedymentacji piast-ku. Piaskowniki te mogą być stosowane w miastach silnie uprzemysłowionych, w których występują małe wahania natężenia przepływu w ciągu doby. Ich zaletą jest zwarta konstrukcja i dlatego znajdują zastosowanie w trudnych warunkach fundamentowania. Mogą być wykonane, jako budowle podziemne.
4. Piaskowniki przedmuchiwane Główną ich cechą jest okrężny ruch cieczy (po spirali).Ruch okrężny nadaje ściekom sprężone powietrze, oraz energia kinetyczna odpowiednio skierowanej strugi zasilającej. Otrzymany piasek jest bardzo czysty. Piaskowniki te stosuje się głównie w większych miastach. O przepływie podłużnym (oczyszczane ręcznie lub mechanicznie) kanał którym płyną ścieki poszerzany i pogłębiany, V maleje , siła unoszenia maleje na dno opadają części mineralne cięższe. 2 równoległe obok siebie działają na przemian zbiorniki prostokątne w postaci wydłużonego koryta przekroju poprzecznym prostokątnym, trapezowym lub parabolicznym. długość wynosi 20-30m lej podłużny co wynika z minimalnego przetrzymania ścieków w komorze oraz zadanej prędkości przepływu- 0,3 m/s Piaskowniki poziome są najbardziej użyteczne i szeroko stosowane, można je stosować zarówno w dużych jak i małych miastach. Większość z nich posiada urządzenia do utrzymania stałej prędkości przepływu ,mechanizm do zgarniania zgromadzonego na dnie piasku oraz urządzenie do usuwania piasku.

(…)

… piasku.
Piaskowniki napowietrzane
występuje wytrącenie piasku ze ścieków na skutek wywołanego wprowadzeniem sprężonego powietrza. Prędkość wirowania ścieków 0,3 m/s pozwala na utrzymanie w zawieszeniu zawiesin organicznych więc wydzielony piasek jest bardzo czysty.
Sprężone powietrze jest wprowadzone do piaskowników za pomocą dyfuzorów w ilości, która nadaje ściekom taka prędkość, że następuje sedymentacja piasku. Piaskownik napowietrzany może również spełniać funkcję odtłuszczacza. Jest wówczas wyposażony w dodatkową komorę biegnącą wzdłuż komory właściwej oddzielonej luźno zwisającymi deskami, w której następuje flotacja tłuszczy. Obciążenie tej komory nie powinno przekraczać wartości 18 m /m h w trakcie pogody bezdeszczowej.
odśrodkowe (Hydrocyklon)
w wyniku działania siło odśrodkowych następuje oddzielenie piasku od ścieków. Mieszanina ścieków i pisaku doprowadzana jest pompą w górnej części cyklonu. Prędkość zasilania wywołuje wir, który powoduje że piasek opada do dolnej zwężonej części, natomiast reszta mieszaniny zawierająca głównie materiał organiczny gromadzi się w górnej warstwie. Zagęszczony piasek odprowadzany jest dolnym otworem natomiast pozbawione piasku ścieki opuszczają cyklon otworem w górze urządzenia i powracają do ciągu ściekowego. W niektórych cyklonach zainstalowany jest mieszacz, który wspomaga efekt wirowania. Integralną częścią procesu odwadniania jest pompa. Ponieważ cyklon nie posiada żadnych elementów ruchomych ,jego działanie zależy od stałego zasilania. Objętość doprowadzanej mieszaniny i wysokość ciśnienia jest określona przez producenta. Wymiary otworów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz