Partie i systemy partyjne - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Partie i systemy partyjne - opracowanie - strona 1 Partie i systemy partyjne - opracowanie - strona 2 Partie i systemy partyjne - opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

1.Zdefiniuj pojęcia: ustroju państwowego, ustroju politycznego, ustroju społeczno-gospoodarczego. Ustrój państwowy - to całokształt organizacji państwa i metod działania władzy państwowej.
Podział ustroju państwowego:
Ustrój polityczny
Ustrój społeczno-gospodarczy.
Ustrojem państwowym zajmuje się prawo konstytucyjne .
Ustrój polityczny - pojęcia w swojej polityce użył Arystoteles.
Ustrój Polityczny - to prawno-instytucjonalny wyraz struktury i funkcjonowania władzy politycznej. Niektórzy dodają, że są to też normy konstytucyjne które stanowią o granicach, celach czy metodach tej władzy.
Jeśli chcemy z analizować ustrój polityczny jakiegoś państwa albo porównać ustroje różnych państw to o musimy zobaczyć jaki jest status jednostki w tym państwie, kto jest suwerenem w tym państwie, jaka jest organizacyjna struktura władzy publicznej, jakie są zasady funkcjonowania tejże władzy publicznej, jakie są relacje miedzy organami bądź grupami władzy publicznej. Jeśli te elementy zbadamy to będziemy potrafic scharakteryzować ustrój danego państwa.
Ustrój społeczno- gospodarczy - są to:
- materialne warunki życia społecznego
- strukturę własnościową
- funkcjonowanie gospodarki i finansów publicznych
2. Wyjaśnij co to są: instytucje ustrojowe, zasady ustroju. Instytucje ustrojowe - stanowią wyodrębnione i celowo powiązane ze sobą zespoły norm prawnych urządzeń materialnych i środków działania - służących realizacji władzy państwowej. U podstaw tak pojmowanej instytucji ustrojowej leżą pewne idee, które określają istotę i cel. Dzięki prawu , które nadaje tym ideom odpowiedni kształt, mogą one zaistnieć w danej dziedzinie stos. społ. Dzięki temu powstaje jakaś instytucja ustrojowa. Ale nie należy tego idealizować trzeba mieć świadomość , że mamy pewne idee i prawo tym ideą nadaje określony kształt. W rezultacie powstaje określona instytucja ustrojowa. Ale po jakimś czasie każda instytucja ustrojowa zaczyna iść własnym życiem. I często jest tak , że widzimy rażącą dysproporcję między założeniami a działaniem tej instytucji. Rzadko jest tak, że instytucja ustrojowa istnieje w niezmienionym kształcie. Zasady ustroju (często są nazywana zasadami konstytucyjnymi) zasady ustroju to naczelne, najważniejsze rozstrzygnięcie, charakteryzujące ustrój państwowy, zawarte w konstytucji (jeśli państwo taką posiada) .Nie zawsze zasady ustroju są jednoznacznie i jasno wyrażone w konstytucji. Nie zawsze jednak zasady ustroju są jasno wyrażone w konstytucji, czyli można powiedzieć , że z reguły są zawarte w konstytucji ale nie wprost, nie w postaci gotowych sformułowań. Zasady ustrojowe są b. ważne ponieważ tworzą to co można nazwać fundamentem prawa konstytucyjnego, rozstrzygają one o istocie i charakterze konkretnego państwa. Katalog(doktryna) zasad zawartych w tych konstytucjach jest różny ale istnieje pewne minimum zasad, których naruszenie bądź zmiana może spowodować zmianę ustroju. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz