Papier wartościowy - rynek kapitałowy

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Papier wartościowy - rynek kapitałowy - strona 1 Papier wartościowy - rynek kapitałowy - strona 2 Papier wartościowy - rynek kapitałowy - strona 3

Fragment notatki:


Papier wartościowy
Papier wartościowy to dokument stwierdzający przysługujące jego właścicielowi prawo majątkowe. Papier wartościowy jest pojęciem dosyć szerokim, a same papiery wartościowe są na wiele sposobów klasyfikowane : a) należności pieniężne (obligacje, weksle, czeki), b) uprawniające do współwłasności majątkowej (akcje), a) przynoszące dochód od kapitału (obligacje -odsetki, akcje -dywidenda) b) spełniające funkcje zastawcze (papiery wartościowe przekazane właścicielom), a) dywidendowe - potwierdzające prawo własności (akcje), b) procentowe - potwierdzają wierzytelność (obligacje, weksle, czeki, bony skarbowe), c) dowodowe - potwierdzają wierzytelność (bilety, kwity, cegiełki).
Czeki
Czek to dokument przy pomocy, którego wystawca rozporządza swoimi środkami pieniężnymi, znajdującymi się w banku. Zawiera on polecenie do banku, aby wypłacił on osobie wskazanej, określoną sumę pieniędzy ze środków znajdujących się na rachunku bankowym wystawcy. Owe polecenie jest realizowane na ściśle określonym blankiecie, po zawarciu osobnej umowy z bankiem. Wyróżniamy czeki : - na okaziciela - na czeku nie ma wpisanej konkretnej osoby uprawnionej do wypłaty, może to uczynić każda osoba przedstawiająca czek, - imienne - tylko osoba wskazana na czeku może dokonać wypłaty, - gotówkowe - służą do wypłat gotówki w kasie banku, - bezgotówkowe (rozrachunkowe) - służy do przelania pieniędzy na rachunek wierzyciela.
Weksle
Weksel to dokument, który bezwarunkowo zobowiązuje wystawcę lub osobę przez niego wskazaną do zapłacenia określonej osobie, w oznaczonym terminie i miejscu wymienionej w wekslu sumy pieniężnej.
Wystawca - osoba wystawiająca weksel. Dłużnik - osoba, która musi spłacić zobowiązanie. Remitent - osoba, która ma otrzymać sumę pieniężną.
Funkcje weksli : płatnicza - weksel służy do spłaty zobowiązań, kredytowa - weksel daje możliwość uzyskania nielimitowanego kredytu przy małych formalnościach, obiegowa - prawa wynikające z weksla można przenieść na inne osoby np. dokonać nim zapłaty zobowiązań poprzez jego przekazanie kontrahentowi. Nowy właściciel nabywa prawa z weksla i to on przedstawia weksel do realizacji, lub może sam płacić nim za swoje zobowiązania, gwarancyjna - kolejni właściciele weksla są współzobowiązani z głównym dłużnikiem wobec następnych wierzycieli. W przypadku odmowy zapłaty przez głównego dłużnika, wszyscy odpowiadają solidarnie.
Obligacje
Bardzo często przedsiębiorstwu brakuje środków finansowych na planowane zamierzenia inwestycyjne. Istnieje wiele sposobów na sfinansowanie tych planów. Jednym z nich jest emisja obligacji. Podobnie państwo, gdy ma lukę w budżecie (deficyt) musi zdobyć środki finansowe na realizację wydatków przewyższających dochody. Posługuje się w tym wypadku wspomnianymi wcześniej obligacjami.


(…)

… co do głosu na WZA, w odróżnieniu od zwykłych akcji (która ma 1 głos) akcja uprzywilejowana może dawać więcej głosów na WZA, uprzywilejowania pierwszeństwa przy podziale majątku spółki.
Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie : wyróżniamy akcje na okaziciela i akcje imienne (są one przyporządkowane danej osobie i nie mogą być zbyte bez zgody organu spółki, w przeciwnym wypadku tracą swoją imienność i stają się akcjami na okaziciela).
Uwagi dotyczące akcji na giełdzie
Trzeba podkreślić, że kupując akcje na giełdzie, nabywamy akcje na okaziciela, zwykłe i nieuprzywilejowane. Z akcjami uprzywilejowanymi spotykamy się dosyć rzadko, powszechnie wiadomo, w jakich spółkach i w jakiej ilości występują akcje uprzywilejowane, występują one zazwyczaj w spółkach, w których prywatny właściciel przed nowymi emisjami i wejściem na giełdę chciał pozyskać większy wpływ na działalność spółki, poprzez akcje uprzywilejowane. Nabywając akcje warto zwrócić uwagę czy w spółce występują akcje uprzywilejowane, choć w zasadzie nie stanowią one zagrożenia dla zwykłego, indywidualnego akcjonariusza.

… za zobowiązania spółki, może stracić tylko to, co zainwestował. Warto jednocześnie podkreślić, że w dotychczasowej praktyce niezmiernie rzadko zdarzyły się bankructwa polskich spółek giełdowych, i nigdy nie stało się to nagle, problemy kilku spółek narastały w ciągu wielu lat i były powszechnie znane.
Dochód z akcji
Podstawowym dochodem z akcji jest dywidenda (czyli procent zysku wypłacanego akcjonariuszom…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz