Państwowe fundusze celowe - omówienie (sem. II)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Państwowe fundusze celowe - omówienie  (sem. II) - strona 1

Fragment notatki:

A.Pomorska, Finanse przedsiębiorstw, Panstwowe fundusze celowe, wieloletni plan finansowy państwa , (sem. II)
Państwowe fundusze celowe- zalety i wady Zalety funduszu celowego:
Ciągłość finansowania oznaczonych zadań publicznych. Z końcem roku budżetowego nie wygasają upoważnienia do wydawania środków publicznych, kumulacja środków publicznych które nie zostały wydane przed końcem roku przez fundusz celowy, zagwarantowane w ustawie źródła finansowania, funkcja mobilizacyjna.
Wady funduszu celowego:
Ograniczenie kontroli organów władzy prawodawczej, sprzyja to warunkom do marnotrawienia środków publicznych, nieracjonalność wydatkowania, ograniczenie zdolności do przenoszenia środków publicznych pomiędzy poszczególnymi instytucjami finansowymi.
28. Wieloletni plan finansowy państwa Ma być planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów budżetu państwa sporządzanym na cztery lata budżetowe. Rada Ministrów uchwala WPFP i ogłasza go w "Monitorze Polskim" oraz w BIP. WPFP jest dokumentem w całości zadaniowym - sporządzanym nie w układzie tradycyjnej klasyfikacji budżetowej (część - dział - rozdział), ale w układzie obejmującym funkcje państwa wraz z celami i miernikami stopnia wykonania danej funkcji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz