Państwo prawa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 2058
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Państwo prawa - strona 1

Fragment notatki:

XIII PAŃSTWO PRAWA Praworządność - zobowiązuje określone kategorie podmiotów do przestrzegania prawa; jest to również stan faktyczny, w którym te podmioty rzeczywiście podporządkowują się obowiązkowi przestrzegania prawa tak jak go ujmuje zasada praworządności.
Zasada praworządności kształtowała się w toku XVIII i XIX wieku w Niemczech i Anglii. W Niemczech przyjęła postać idei państwa prawa (Rechtsstaat), w Anglii rządów prawa (The rule of law). Współcześnie zasada państwa prawa stanowi fundament wszystkich demokratycznych i liberalnych państw.
Wspólne dla idei państwa prawa i rządów prawa jest przekonanie, że sprawowanie władzy musi się opierać na regułach prawa, a nie na kaprysie rządzących (government of law, not of men). Wspólna jest też zasada, że w państwie praworządnym obywatelowi jest wolno to wszystko, czego mu prawo nie zabrania, organom państwa natomiast to tylko na co im prawo wyraźnie zezwala.
Zakres podmiotowy zasady praworządności:
Pierwszy pogląd - zasada odnosi się wyłącznie do działań organów państwa (wąskie działanie zasady praworządności), zwolennicy uważają ją za zasadę ustrojowa, odnoszącą się do sposobu sprawowania władzy.
Drugi pogląd - odnosi zasadę praworządności nie tylko do działań państwa, ale także do zachowań obywateli (szerokie pojmowanie zasady praworządności).
Zasada praworządności formalnej - praworządność to obowiązek przestrzegania prawa bez względu na jego treść.
Nie jest warunkiem praworządności formalnej słuszność i racjonalność prawa.
Zasada praworządności materialnej- prawo spełnia warunki formalne oraz określone warunki materialne, które zagwarantują słuszność i racjonalność prawa.
Przeczytać rozdział do końca.
1
1
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz