Państwo i samorząd terytorialny- Wyklad.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 5264
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Państwo i samorząd terytorialny- Wyklad. - strona 1

Fragment notatki:

W treści 4-stronicowej notatki w formacie docx następujące zagadnienia: państwo i samorząd terytorialny, definicje państwa, powinnościowe, ideologia, liberalizm, klasyczny liberalizm, liberalizm ekonomiczny, laissez faire, niewidzialna ręka rynku, Adam Smith, neoliberalizm, Keynes, Hayek, Friedman, socjaldemokracja, welfare state, myśl statokratyczna, Max Stirner, anarchizm, syndykalizm, libertarianie, komunitaryzm, Georg Jellinek, Teoria Leona Petrażyckiego, trzy typy definicji o państwie, samorząd, samorząd zawodowy, nadzór finansowy.

NAUKA O POLITYCE Wykład Prof. Roman Backer PAŃSTWO I SAMORZĄD TERYTORIALNYDefinicje państwa:-> powinnościowe - jak państwo powinno wyglądać. Są bardzo różne, są zależne od wielu czynników. Mają najczęściej charakter ideologiczny(ideologia - uporządkowany system wartości, kiedy mamy do czynienia z wartością najważniejszą i kolejno mniej ważnymi). Podstawowe nurty ideologiczne:1. Liberalizm - klasyczny liberalizm to liberalizm ekonomiczny, wolnorynkowy, z niewidzialną ręką rynku(to taka, która sama reguluje funkcjonowanie gospodarki), państwo ma nie przeszkadzać gospodarce, laisse faire - pozwólcie czynić, działać na polu ekonomicznym, tak jak ludzie sami chcą, z tego tytułu powstała koncepcja państwa jako stróża nocnego - lesera. Państwo jako stróż nocny jest państwem minimalnym - ta koncepcja jest typowa dla liberału; np. Adam Smith - klasyczny przedstawiciel liberalizmu ekonomicznegozbędne koszty - niepotrzebne w procesie produkcji (podatki), państwo powinno jak najmniej kosztować, zabierać jak najmniejsze podatki, powinno być jak najbardziej efektywne, jak najmniej efektowne i jednocześnie nie powinno wkraczać do dziedzin, którymi nie powinno się zajmowaćNeoliberalizm - przedstawiciel to Keynes, Hayek, Friedman. Państwo ma obowiązek zajmowania się gospodarką, ale jest to obowiązek znacznie ograniczony. Państwo ma zajmować się ustalaniem reguł funkcjonowania gospodarki aby były jak najbardziej efektywne, reguł instytucjonalnych. Państwo ma dbać aby nie psuć pieniądza, o zrównoważony budżet, aby przestrzegano prawo w gospodarce żeby nie oszukiwano. Ninja - nie mają pracy, dochodów, majątku2. Socjaldemokracja - wywodzi się z szeroko rozumianego marksizmu, ale jeszcze w większym stopniu wywodzi się z radykalnego momentu rewolucji francuskiej ( trzy podstawowe pojęcia rewolucji: wolność polityczna, równość polityczna i braterstwo rozumiane jako kategorie prawne) Równość: *egalitaryzm, *braterstwo, *niemożliwość życia kosztem innychPaństwo dobrobytu(welfare state) - takie państwo, które zapewnia każdego z samego faktu jego urodzenia odpowiedni poziom życia, taki poziom życia, który może mu być zapewniony ze względu na dobrobyt społeczny. Wprowadzone w Niemczech przez Ottona von Bismarcka. Ogromna rozbudowa świadczeń socjalnych w ramach państwa dobrobytu. Państwo dobrobytu to państwo, które rozszerza znaczne funkcje państwa(musi zajmować się opieką, polityką, edukacją, formami przygotowania do zawodu). Wszyscy mają zarabiać w miarę tyle samo. Podatek progresywny - powoduje, że wszyscy zarabiają realnie mniej więcej tyle samo, chociaż nominalnie wygląda to różnie. W Szwecji podatek progresywny dochodził do 80% w roku 1970Demokracja partycypacyjna - uczestnicząca. Rozmaite formy prywatyzacji pracowniczej (np. sprzedaje się zakład pracy pracownikom). Demokracja partycypacyjna to strajk - zatrzymanie produkcji w fabrykach i produkowanie tylko na swoją własną sprzedaż. Państwo staje się regulatorem procesów ekon

(…)

… wyższego typu. Główną kategorią jest człowiek. Jego wolność tworzenia nie powinna być ograniczana jego godność i podmiotowość. Apostazja - odstępstwo od kościoła Chadecja jest nurtem wyraźnie demokratycznym, jest bliżej koncepcji opiekuńczej państwa. Jest mniej statokratyczna(mniej uwagi zwraca na państwo, a więcej na wspólnoty niższego rzędu) 4. Myśl statokratyczna - uwielbienie dla państwa, przekonanie o tym, że państwo jest wartością najważniejszą, wiara w to, że dzięki państwu można zrealizować całą resztę (np. systemy autorytarne). Sanacja w okresie międzywojennym była statokratyczna. Statokratyczna jest dzisiaj Argentyna, Wenezuela, Białoruś. Statokratyzm łączy się często z uwielbieniem dla władcy - przydaje mu się o wiele większą wartość niż jego funkcje, on personifikuje istniejące państwo. Państwo o charakterze monistycznym(jednolitym) - jednym państwem może rządzić jedna, silna zdecydowana wola państwowa. Nie ma zbyt dużo wartości niższego rzędu. Do obozu statokratycznego wszyscy Ci o wyraźnych poglądach. Są tu ludzie spod różnych standardów ideowych. Waldemar Paluch napisał myśl ideową Sanacji. Obóz statokratyczny nie ma klasycznej struktury hierarchicznej jak typowa ideologia…
… istnieje tak długo jak długo poddani chcą być w tym państwie, jak długo akceptują istnienie państwa. Państwo istnieje do czasu aż powstanie implozja, czyli załamanie się tego państwa. Implozja - załamanie się do środka Autorzy istotnościowej definicji państwa o charakterze socjologicznym to Karol Marks i Engels - państwo jej narzędziem klasy panującej ekonomicznie, a więc takie, które nie tylko dba…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz