To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład III Państwo a Kościół (lata 1948-1953) Władza sięga po całą gamę środków politycznych. Jest to na przykład aresztowanie Wyszyńskiego. W 1945 r. nastąpiło wypowiedzenie konkordatu Watykanowi. Władze uznały, że w latach 1939-1945 Państwo Kościelne zachowywało się niezgodne z zapisanymi w nim regułami.
Zdecydowaną większość społeczeństwa (ponad 60%) reprezentował Kościół. Władze musiały się skupić na prowadzeniu odpowiedniej ateizacyjnej kampanii. Jej celem było odciągnąć młodych ludzi od Kościoła i uzależnić go od władzy - podporządkować Kościół systemowi.
Kościół stanowił dla rządzących alternatywę światopoglądową. W ich intencji nie leżało zniszczenie religii, a ograniczenie religijności. Władza stosuje szereg różnych sztuczek, aby objąć nauką religii jak najmniejsze grono młodych obywateli. Religia nie jest wycofana, zrobi to dopiero Gomułka na początku lat 60-ych. Cel - odpublicznienie Kościoła. W przypadku innych krajów komuniści „uporali się” z Kościołem 4 lata szybciej.
W 1949 r. prymasem zostaje kardynał Stefan Wyszyński. Widzi co się dzieje i postanawia wchodzić w kompromisy. Nie chce konfliktów. Ustępuje tam, gdzie ustępstwo nie naruszy tożsamości duchowej Kościoła.
1950-1953 - finalna rozgrywka Wiosną 1950 r. władze skłaniają Kościół do podpisania porozumienia. Chcą sprawdzić na ile da się podporządkować. Wyszyński godzi się na wszystko to, czego wymagają rządzący. W porozumieniu nie ma żadnych ustępów, które wpływałyby pozytywnie na aspekt obecności - funkcjonowanie Kościoła. Nie zyskuje nic, czego do tej pory nie miał. Porozumienie stanowi m.in.:
Ambona nie może być miejscem, z którego płyną idee polityczne;
Kościół nie może solidaryzować się z wsią, która jest przeciwko kolektywizacji, ani opowiadać się przeciwko niej.
Elementy polityki:
Represje stosowane ze strony władzy mają pokazać jej stanowczość. Na początku wytaczano księżom procesy z absurdalnymi oskarżeniami, najczęściej o przestępstwa finansowo-gospodarcze (handel walutą itp.). Zapadają jednak wyroki (nawet śmierci), co ma deprecjonować Kościół.
Zmiana ustawodawstwa - 9 lutego 1953 r. zostaje ogłoszony dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych. Władze zyskują prawo decydowania o tym, kto zajmie określone funkcje w strukturach Kościoła (np. funkcja biskupa).
Tworzenie organizacji „księży patriotów”, którzy deklarują poparcie dla idei socjalizmu, angażują się w uroczystości państwowe, takie jak np. podchód 1-majowy. Księża byli często przymuszani do wstępowania w szeregi takich organizacji. Jest to ruch o charakterze agenturalnym.
Wydawanie prasy oraz literatury „katolickiej”, która pozostaje w zgodzie z ideami głoszonymi przez władze.
(…)
… pewne wzorce relacji międzyludzkich - zbiorowa produkcja lub wspólna walka ku osiągnięciu jakiegoś celu.
W 1949 r. odbył się zjazd w Szczecinie, gdzie ogłoszono stalinizację literatury. Socrealizm jest kategorią obligatoryjną. Jeżeli ktoś chciał upublicznić swoją twórczość, musiał się podporządkować zasadom socrealizmu.
W rezultacie środowisko artystyczne potępiło socrealizm i stalinizm.
…
…. umiera Stalin. Po jego śmierci następuje w Polsce apogeum stalinizmu.
Represje
Następuje nasilenie represji w systemie stalinowskim. Aparat ulega rozbudowie.
Mit wielkości policji - towarzyszy każdemu systemowi totalitarnemu. W związku z czym opór i występowanie przeciwko niemu nie ma sensu. Pokazowe procesy są dowodem na istnienie potencjalnego zagrożenia dla systemu.
Deprecjacja oskarżonych (np…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)