Państwa trzeciego świata

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Państwa trzeciego świata - strona 1

Fragment notatki:

PAŃSTWA TRZECIEGO ŚWIATA - stanowią one grupę państw o swoistych cechach, które powstały do niepodległego bytu po rozpadzie kolonializmu po drugiej wojnie światowej. Państwa te mają wiele znamion wspólnych: wyzwoliły się z panowania kolonialnego, posiadają stosunkowo niski stopień rozwoju gospodarczego, prezentują strukturę społeczną niezwykle zróżnicowaną, wykształciły strukturę polityczną słabo rozwiniętą, przyjmują zróżnicowany zakres praw obywatelskich. Zaliczyć od nich możemy kraje Azji i Afryki, a nawet Ameryki Łacińskiej. Państwa te są wew. nieustabilizowane, nękane konfliktami, gospodarka gł. bazuje na rolnictwie, słabe jest poczucie więzi państwowej czy narodowej, zaś silne jest poczucie więzi plemiennych. Brak elit politycznych prowadzi często do dyktatury wojska. Możliwości rozwoju tych krajów opierają się na dwóch źródłach: uzyskaniu pomocy gospodarczo - finansowej z zagranicy i mobilizacji krajowych rezerw (naturalnych i ludzkich). Dochód narodowy tych krajów na przestrzeni lat zwiększył się nieznacznie, a niektórych nawet obniżył.
Demokracja często jest tam niestabilna oparta na systemie wielopartyjnym, często utrzymuje się tam feudalno - absolutystyczna monarchia (Arabia Saudyjska) czy monarchia konstytucyjna w Maroku.
Siły przywódcze i grupy rządzące posługują się ideologią zabarwioną nacjonalizmem, rozmaicie interpretowanym socjalizmem oraz elementami religijnymi, szczególnie w państwach islamskich. Panuje tam głód, analfabetyzm, i wysoki poziom śmiertelności. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz