Pamięć - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1925
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pamięć - omówienie zagadnienia  - strona 1 Pamięć - omówienie zagadnienia  - strona 2

Fragment notatki:


Kolejnym procesem poznawczym jest PAMIĘĆ. Jak każdy wie jest to zdolność do przechowywania informacji. Rozróżniamy 2 główne systemy pamięci:
- pamięć deklaratywna (czyli jawna)
- pamięć niedeklaratywna (czyli utajona, niejawna)
Dzięki pamięci człowiek dostosowuje się do środowiska zewnętrznego
Pamięć deklaratywna - jest to system pamięciowy, w którym przyswojone informacje są łatwe do uświadomienia, łatwe do wizualizacji.
W tym systemie pamięciowym rozróżniamy też 3 typy pamięci:
Pamięc sensoryczna - ma krótki czas trwania (do ok. 0,5s)
- dużą pojemność (niektórzy badacze podają, że magazynuje ona ok. 99% nadchodzących informacji) - służy do tego, aby  procesy percepcji  mogły wydobyć maksimum potrzebnej informacji z nadchodzących bodźców
- zlokalizowany jest w każdym zmyśle (każdym  oku ,  uchu  itd.)
- przechowuje nadchodzące informacje bez zniekształceń i przetworzenia
- pamięć ikoniczna (ang.   iconic memory ) - związana z modalnością wzrokową - pamięć echoiczna (ang.   echoic memory ) - związana z modalnością słuchową (Objawami pamięci sensorycznej jest to, że gdy ktoś macha kijem rozżarzonym na końcu, to nie widzimy przesuwającego się punktu, ale kreskę ( pamięć ikoniczna ). Podobnie po dotknięciu czujemy przez pewien czas dotyk, mimo że nie jesteśmy już w kontakcie z przedmiotem, który nas dotknął. Także dźwięki brzmią nam w uszach przez pewien czas, choć funkcjonowanie  pamięci echoicznej  różni się od pamięci ikonicznej.
Informacje z pamięci ultrakrótkiej przedostają się następnie do  pamięci krótkotrwałej .)
Pamięć przemijająca -   przechowuje niewielką ilość informacji przez krótki czas. TO: Pamięc krótkotrwała - pamięć natychmiastowa, bezpośrednia ; pamięć robocza, operacyjna . dotyczy przechowywania niewielkiej ilości informacji werbalnych bądź niewerbalnych, jakie są aktualnie używane. Zapamiętywanie jest szybkie, przebiega automatycznie i nie wymaga wysiłku. Czas przechowywania wynosi kilkanaście sekund do kilku lub kilkunastu minut. System ten charakteryzuje się brakiem trwałości, wrażliw ość na zapominanie jest duża - informacje zapomniane znikają bezpowrotnie. ( Pojemność tego systemu określa tzw. magiczna liczba Millera 7+/-2 ) . Teoria pamięci roboczej wiąże procesy pamięci z funkcjami wykonawczymi i uwagą. Pamięć prospektywna - dotyczy odraczania reakcji, pamiętania o czymś, co ma być wykonane w przyszłości w określonym miejscu i czasie; stanowi jak gdyby połączenie pamięci epizodycznej i funkcji wykonawczych. Pamięć długotrwała - dotyczy informacji zapamiętanych trwale . W przypadku teg o systemu mówi się także o tzw.

(…)

… w odniesieniu do badania zdolności do zapamiętywania nowych informacji
- pamięć dawna (ang. remote memory) - pojęcie odnosi się do zawartości pamięci epizodycznej i określa wspomnienia sięgające daleko wstecz, do okresu dzieciństwa, dawno dobrze utrwalone. Prawdopodobnie najczęściej jest stosowane w medycynie, w związku z pojęciem pamięci "świeżej".
b) pamięć semantyczna (ang. semantic memory) - dotyczy faktów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz