Paleogeografia i klimat-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Paleogeografia i klimat-opracowanie - strona 1 Paleogeografia i klimat-opracowanie - strona 2 Paleogeografia i klimat-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

PALEOGEOGRAFIA I KLIMAT
PREKAMBR
KLIMAT: suchy i gorący, osady pochodzenia chemicznego czerwone i pstre. Przez częśc ciepły i wilgotny- powstanie wapieni stromatolitowych. Były zlodowacenia- świadczą o tym illity. PALEOZOIK
KAMBR:
PALEOGEOGRAFIA:Superkontynent Pangea rozpadł się na bloki zmieniające położenie geograficzne. Gondwana- dzisiejsze kontynenty półkuli południowej i fragmenty Azji. Baltika- dzisiejsza platforma wschodnioeuropejska. Laurencja- platforma północnoamerykańsko- grenlandzka. Iapetus- ocean pomiędzy Baltiką i Laurencją, u jego brzegów utworzyły się formacje skał osadowych. Na bloki kontynentalne wkraczały płytkie morza. Małe kontynenty (Syberia) były oddzielone od Baltiki oceanem Uralskim. Prototetyda- ocean między Gondwaną, a kontynentami północy. Klimat: gorący, ponieważ na południe od Syberii- wapienie i dolomity, powyżej nad nimi sole kamienne i potasowe. W strefach międzyzwrotnikowych- (częśc Gondwany)- formacje wapieni i dolomitów z archeocjatami i glonami. Laurencja- facje okruchowe i węglanowe. Baltika- facje okruchowe.
ORDOWIK:
małe zmiany w porównaniu z kambrem. Kontynenty stopniowo zmieniały swoje pozycje przechodząc w różne strefy klimatyczne. Między Baltiką, a Laurencją nadal ocean Iapetus. Gondwana blisko bieguna południowego, na Saharze lądolody. Powstawanie i topnienie lodowców spowodowało podniesienie poziomu oceanów. SYLUR:
Znaczne zmiany w rozmieszczeniu kontynentów i oceanów. Na początku syluru Baltika i Laurencja oddzielone oceanem Iapetus. Kolizję Baltiki i Laurencji spowodowało zmniejszanie oceanu Iapetus. Wypiętrzyły się podczas zderzenia Kaledonidy Ameryki Północnej, Europy Pn i Grenlandii. Utworzył się 1 kontynent Eurameryka. Podczas zderzenia małych kontynentów powstał jeden większy- syberyjski i wypiętrzyły się góry środkowej Azji. Przez to zwężał się Ocean Uralski. Między Gondwaną i kontynentami północnymi był ocean Paleotetyda. Afryka na biegunie południowym, powstały tu lodowce kontynentalne. Kontynenty ze strefy równikowej i międzyzwrotnikowej tworzyły się rafy, a na lądach skały o barwie czerwonej świadczące o gorącym klimacie.
DEWON:
Wielkie zmiany. Bloki kontynentalne: euroamerykański, gondwański, kazachski, chiński i syberyjski. Ocean Uralski oddzielał blok syberyjski od euroamerykańskiego. Paleotetyda- ocean między Gondwaną, a kontynentami północnymi. Na obszarach bloków kontynentalnych znajdowały się płytkie, epikontynentalne zbiorniki morskie. Kontynenty północne- strefa międzyzwrotnikowa, gorący klimat (czerwone i pstre osady okruchowe), podobnie na syberyjskim. Gondwana- częśc na biegunie południowym, ślady działania lodowców i zlodowaceń. KARBON:
Stopniowe zmiany. Poczatkowo Euroameryka oddzielona od syberyjskiego Oceanem Uralskim, a od Gondwany Paleotetydą. Później zmiany, co było przyczyną orogenezy waryscyjskiej. Euroameryka zderzyła się z Gondwaną, przez co powstały łańcuchy górskie w Europie Zach i Pd, Afryce Pn, Ameryce Północnej wsch i pd. Od tego wielkiego lądu oddzielony był tylko syberyjski oceanem Uralskim, który też ulegał zwężeniu. Większoś z półkuli północnej, częśc Afryki i Ameryki Pd była w strefie zwrotnikowej i równikowej. Panował tam klimat gorący i wilgotny, dzięki temu powstały węgle. Na syberyjskim klimat chłodniejszy. Częśc Gondwany w strefie okołobiegunowej, gdzie były lądolody.

(…)

…, co daje początek Oceanowi Atlantyckiemu. Całkowicie oderwał się australijsko- antarktyczny. I poszerzył się Ocean Indyjski. Od Europy zaczęła się oddzielac Ameryka Pn i rozszerzyła się pn częśc Atlantyku. Ocean Tetyda też się rozszerzał. W jego północnej części istnieje wielka strefa subdukcji. Do Azji dobiły oderwane bloki kontynentalne od Gondwany i wytworzyły się łańcuchy górskie. Klimat ciepły. W wielu miejscach pustynie.
KREDA:
Atlantyk rozszerzał się, Ameryka Pd oderwała się od Afryki. Poszerzył się Ocean Indyjski. Stopniowa likwidacja Tetydy, przez co Afryka zbliżała się do Europy. Rozszerzanie Atlantyku spowodowało zmniejszenie Pacyfiku. Australia i Antarktyda jeszcze połączone ze sobą. Dalej ciepły klimat, o czym świadczy charakter osadów. Temperatura na tyle wysoka, że nie tworzyły się czapy lodowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz