Parametry wytrzymałościowe gruntu
Celem ćwiczenia było oznaczenia kąta tarcia wewnętrznego (granicznego kąta przejścia ze stanu spoczynku w stan ruchu; parametr charakteryzujący wytrzymałość gruntu na ścinanie) i spójności skał (inaczej kohezja skały - jednostkowy opór ścinania skały zwięzłej, odpowiadający zerowej wartości naprężania normalnego, równoważny wartości kohezji w gruntach) w próbie trójosiowego ściskania.
Wstęp teoretyczny
Ściśliwość gruntu - pod działaniem obciążenia grunt ulega odkształceniom. Odkształcenie polega na zmniejszeniu objętości w wyniku ściskania i wyciskania gazów i wody wypełniających pory gruntowe, przemieszczania się ziaren i zgniataniu niektórych z nich. Omawiana zdolność gruntu do zmniejszania objętości pod wpływem obciążenia nazywa się ściśliwością.
Krzywa ściśliwości - wzrost obciążenia próbki powoduje osiadanie, przy jej odciążeniu następuje odprężenie, lecz w znacznie mniejszym stopniu niż wartość odkształceń przy obciążeniu. Dowodzi to powstania w gruncie częściowo sprężystych a częściowo trwałych odkształceń. Ponowne obciążenie daje nową krzywa wykazującą pewne opóźnienie.
Moduł ściśliwości - stosunek naprężeń do odkształceń Wskaźnik konsolidacji - to stosunek ściśliwości pierwotnej do ściśliwości wtórnej
Moduł podatności - określa jakie naprężenie należy przyłożyć, aby grunt odkształcił się np. o 1 m.
Moduł odkształcalności - w przypadku obciążenia próbki gruntu następuje jej boczne rozszerzanie się co zwiększa odkształcenia pionowe. Miarą takiego odkształcenia pionowego próbki (przy jednoosiowym stanie naprężenia i trójosiowym stanie odkształcenia) są moduły odkształcenia pierwotnego E0 i wtórnego E.
Wytrzymałość gruntu na ścinanie - najwięcej (…)… zatrzymuje się w miejscu.
Opracowanie wyników
Z bezpośrednich odczytów na manometrze można określić naprężenie główne σ3 w Pa powstające w skale pod wpływem ciśnienia poziomego. Z odczytów na czujniku zegarowym dynamometru obliczamy natomiast siłę pionową: F = k * Δx
F - siła pionowa ściskająca, N
k - stała dynamometru, k = 8,305 N/0,01mm
Δx - wskazania czujnika, mm
Wartość naprężenia głównego σ1…(… ) naprężenia główne i kierunki główne.
Przebieg ćwiczenia
Badanie przeprowadzamy na próbkach skał spoistych względnie zwięzłych o małej wytrzymałości i o wilgotności naturalnej. Wykorzystujemy do tego aparat do trójosiowego ściskania typu AT.Próbkę o kształcie cylindrycznym i średnicy 38 mm oraz wysokości 76 mm otoczoną wodoszczelną powłoką umieszczamy w komorze, którą po uszczelnieniu wypełnia się wodą…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)