Oznaczanie wskaźników testowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oznaczanie wskaźników testowych-opracowanie - strona 1 Oznaczanie wskaźników testowych-opracowanie - strona 2 Oznaczanie wskaźników testowych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA Wydział BLiW INSTYTUT GEOTECHNIKI Ćwiczenie laboratoryjne z Mechaniki Gruntów
Temat: Oznaczenie wskźników testowych (klasyfikacyjnych).
1.Temat: Konsystencja gruntu.Wyznaczenie stopnia plastyczności Il
Wprowadzenie teoretyczne
W celu wyznaczenia stopnia plastyczności gruntu spoistego zgodnie ze wzorem : Il=(w-wp) / (wl-wp) należy określić wilgotność naturalną gruntu (w) i jego granicę płynności (wp) oraz plastyczności (wl).
2.1.Oznaczenie wilgotności naturalnej w
Z przeznaczonego do badań gruntu pobieramy pobieramy dwie próbki i wkładamy je do uprzednio zważonych parowniczek. Ważymy je razem z parowniczkami i suszymy w temp. 105-110°C do stałej masy i po ostudzeniu w eksykatorze ponownie ważymy.
Wilgotność gruntu liczymy ze wzoru :
W=(mmt- mst) / (mst-mt)
gdzie:
mmt- masa próbki wilgotnej z masą parowniczki
mst- masa próbki wysuszonej z masą parowniczki
mt- masa parowniczki
Za wynik ostateczny należy przyjąć średnią arytmetyczną obu oznaczań jeżeli ich różnica nie przekroczy 5% wartości średniej.
2.2.Oznaczenie stopnia plastyczności wp
Granicę plastyczności gruntu określa się jako wilgotność wałeczka gruntowego, przy której w kolejnym wałeczkowaniu pęka on poprzecznie.
Z przeznaczonego do badań gruntu pobieramy próbkę o masie około 50 g. W przypadku gdy grunt jest zwarty lub półzwarty należy go nasycić wodą destylowaną do stanu plastycznego. Grunty o konsystencji płynnej należy podsuszyć w temp. pokojowej do stanu plastycznego. W obu przypadkach grunt wyrabiamy na jednolitą masę i usuwamy ziarna o średnicy powyżej 2mm.


(…)

… gruntowej ,w której wykonana bruzda ziewa się na długości 10mm i wysokości 1mm na warunkach wg poniższej metody:
Z przeznaczonego do badań gruntu pobieramy około150g i ucieramy z wodą destylowaną do uzyskania jednorodnej pasty. Pastę nakładamy do miseczki w aparacie Casagrand'a warstwami. Masa miseczki razem z gruntem powinna wynosić 210g +1g. W gruncie formujemy bruzdę prostopadle do osi miseczki ,którą umieszczamy w aparacie i obracamy korbką z prędkością 2 obrotów na sek. powodując uderzanie miseczką o podkładkę. Uderzenia należy liczyć ,aż do chwili zlania się bruzdy na długości 10mm i wysokości 1mm. Ze środka bruzdy należy pobrać 10g gruntu do parowniczki i oznaczyć jego wilgotność.
Oznaczenie wykonujemy co najmniej pięciokrotnie i odrzucamy te ,dla których liczba uderzeń jest mniejsza od 12 lub większa…
… pasty w pierścieniu (w środku ). Zwalniamy uchwyt stożka powodując jego swobodny spadek i pogrążenie się na określoną głębokość h ,którą należy odczytać na skali penetrometru z dokładnością do 0.1mm . Wartość h odczytujemy po 5-10 sek. od zwolnienia uchwytu stożka. Badanie wykonujemy dwukrotnie, i jeżeli wartości h nie różnią się od siebie o więcej niż 0.5mm , to oznaczmy wilgotność tego gruntu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz