Outsourcing-restrukturyzacja przedsiębiorstw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Outsourcing-restrukturyzacja przedsiębiorstw - strona 1 Outsourcing-restrukturyzacja przedsiębiorstw - strona 2 Outsourcing-restrukturyzacja przedsiębiorstw - strona 3

Fragment notatki:


OUTSOURCING JAKO METODA RESTRUKTURYZACJI PRZEDSIĘBIORSTW
Jednym z głównych problemów restrukturyzacji organizacyjnej przedsiębiorstwa jest określenie optymalnego zakresu funkcji realizowanych przez przedsiębiorstwo. Punktem wyjścia dla tego problemu jest twierdzenie, że działalność gospodarcza przedsiębiorstwa wymaga realizacji zespołu powtarzalnych działań, czyli funkcji. Funkcje te mogą być realizowane w ramach struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa lub poza nią pod warunkiem, że, po pierwsze, realizacja funkcji będzie kontrolowana skutecznie przez przedsiębiorstwo i, po drugie, że koszty realizacji funkcji będą optymalne.
Istota outsourcingu Próby rozwiązania tego problemu przewijają się w teorii i w praktyce zarządzania przedsiębiorstwem już od kilkudziesięciu lat. Jako przykłady takich prób można wymienić koncepcje: płaskich struktur organizacyjnych, lean management, reengineeringu, organizacji wirtualnej itp. Wyznaczenie optymalnego zakresu funkcji istniejącego przedsiębiorstwa wymaga odpowiedzi na następujące pytanie:
Które funkcje przedsiębiorstwa są realizowane efektywnie i skuteczne w ramach jego struktury?
Które z funkcji przedsiębiorstwa mogą być realizowane bardziej skutecznie i efektywnie poza strukturą przedsiębiorstwa?
Które z funkcji przedsiębiorstwa realizowane poza jego strukturą mogą być realizowane bardziej skutecznie i efektywnie w ramach jego struktury?
Odpowiedzi na te pytania prowadzą do określenia różnych wariantów restrukturyzacyjnych:
partneringu, tzn. wydzielenia funkcji ze struktury przedsiębiorstwa,
Outsourcingu, tzn. wydzielenie funkcji ze struktury przedsiębiorstwa, insourcingu, tzn. włączenie funkcji do struktury przedsiębiorstwa.
Warianty te przedstawiliśmy na rysunku nr 1 Niezbędna kontrola realizacji funkcji
Intensywna
Utrzymanie funkcji w strukturze przedsiębiorstwa (partnering)
Utrzymanie funkcji w strukturze przedsiębiorstwa (partnering) lub włączenie funkcji realizowanej poza przedsiębiorstwem do jego struktury (insourcing)
Słaba
Wydzielenie funkcji ze struktury przedsiębiorstwa (outsourcing kontraktowy)
Wydzielenie funkcji ze struktury przedsiębiorstwa (outsourcing kapitałowy)
Niska
Wysoka
Skuteczność i efektywność realizacji funkcji
Rysunek 1 . Warianty przedsięwzięć restrukturyzacyjnych związanych z optymalizacją zakresu funkcji przedsiębiorstwa Podsumowując, można określić outsourcing jako przedsięwzięcie z zakresu restrukturyzacji organizacyjnej przedsiębiorstwa, polegające na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego jego funkcji i przekazaniu ich do realizacji przez inne podmioty gospodarcze.


(…)

… i zobowiązania, o których mowa, mogą być zagwarantowane w postaci porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy kierownictwem przedsiębiorstwa macierzystego, kierownictwem wydzielonej jednostki i reprezentacjami pracowniczymi.
Wydzielenie należy rozpocząć od wydzielania działalności mniej istotnych dla przedsiębiorstwa macierzystego (minimalizacja ryzyka) i rokujących duże szanse powodzenia (propaganda sukcesu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz