To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Otoczenie komunikacyjne Gmina posiada stosunkowo dobrze rozwinięte elementy systemu komunikacyjnego. Występuje tu skrzyżowanie połączeń drogowych. Przez gminę przebiega połączenie kolejowe węzłów Skarżysko Kamienna - Przeworsk, zelektryfikowane dwutorowe relacji Rozwadów - Przeworsk. Stacja kolejowa Łętownia posiada możliwości przeładunku towarów na krytej rampie bocznej. Wskaźnik gęstości dróg krajowych i wojewódzkich w gminie wynosi 21,6/100 km 2 przy średniej krajowej 75,8 km/100 km 2 . W gminie zaobserwowano znaczny wzrost pojazdów. Jest to zapewne efekt bogatej oferty na rynku samochodowym, w szczególności możliwości zakupu samochodów w systemach ratalnych jak również potrzeby przewozu ładunków i towarów przez podmioty gospodarcze prowadzące działalność handlową czy usługową. Średnio przybywa 100 samochodów osobowych rocznie. 3.4. Diagnoza stanu wsi i rolnictwa Uwarunkowania zewnętrzne rolnictwa gminy Jeżowe wynikają z sytuacji globalnej jaka wytworzyła się w przeciągu ostatnich lat w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Bariery tkwiące w tym sektorze można przełożyć na mikroskalę tj. sytuację naszej gminy i regionu. Celem ułatwienia analizy za punkt odniesienia przyjęto dane statystyczne ogólnokrajowe i regionu Podkarpacia . W Polsce w rolnictwie pracuje 4,3 mln. osób tj. prawie 28 % ogółu pracujących (23 osoby na 100 ha). Z indywidualnymi gospodarstwami związanych jest 8,2 mln ludzi. W tej liczbie 77,8 % pozostaje w gospodarstwach o powierzchni 10 ha. Z 2 mln gospodarstw 0,9 mln prowadzi produkcję towarową. Średni areał gospodarstw indywidualnych wynosi 7 ha. Dodatkową barierą szczególnie w Polsce centralnej i południowo - wschodniej są rozłogi gospodarstw. Zaledwie 16 % gospodarstw posiada grunty w jednej działce.
Następną barierą jest struktura osadnictwa i przestrzenne zagospodarowanie środowiska wiejskiego. Występuje rozproszona zabudowa charakteryzująca się istnieniem ok. 60 tys. skupisk ludzkich o przeciętnym zaludnieniu ok. 250 osób. Z tej liczby skupisk tylko 6 % ma powyżej 1000 mieszkańców. W szeregu miejscowości brak jest dostatecznej infrastruktury technicznej .
Zdolności akumulacyjne i inwestycyjne sektora stanowią kolejną barierę. Zaledwie 20 - 25 % gospodarstw rolnych osiąga dochody pozwalające na reprodukcję rozszerzoną i inwestowanie w rozwój. Słabe zdolności adaptacyjne gospodarstw i przedsiębiorstw przemysłu spożywczego do warunków rynkowych wyrażają się w braku ścisłego powiązania producentów rolnych z przedsiębiorstwami przemysłu rolno - spożywczego. Nielicznie występują grupy producenckie i marketingowe, a także grupy wspólnego używania maszyn i urządzeń.
Bardzo wiele produktów rolnych i spożywczych cechuje nietrwałość oraz olbrzymie zróżnicowanie jakości spowodowane nieodpowiednim przygotowaniem do sprzedaży bądź dalszego przerobu oraz brakiem odpowiednich technologii.
(…)
… organizuje polowania dewizowe i prowadzi gospodarstwo łowieckie.
Występują gatunki zwierząt: jeleń, daniel, sarna, dzik, wilk, lis, jenot, borsuk, kuna, piżmak, z ptaków chronionych bocian czarny. Populacja bociana białego występuje licznie na całym obszarze gminy, daje się zauważyć tendencję wzrostową. Wynika ona z faktu zaniku intensywnej produkcji rolnej. Koło Łowieckie "Jeleń" z terenu gminy Jeżowe…
… sąsiednich. Wpływa to na ożywienie lokalnego handlu artykułami rolnymi i przemysłowymi. Plac nie posiada jednak utwardzonej nawierzchni, zorganizowanych stanowisk handlowych spełniających wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Poprawy wymaga funkcjonalność obiektu. Koniecznym jest podniesienie jego estetyki.
W gminie występuje stosunkowo wysoki stopień bezrobocia, wynoszący na dzień 31.12.2002 r. 943 osób…
… podkarpackiego. Użytki rolne zajmują 52,7 % powierzchni województwa. Ogólna liczba gospodarstw wynosi 206,6 tys. Gospodarstwa o powierzchni 1-5 ha to 82,3 % ogółu, 0,6 % dysponuje powierzchnią powyżej 15 ha. Województwo podkarpackie plasuje się w grupie obszarów problemowych polityki regionalnej państwa. Elementy takie jak: niski poziom rozwoju ekonomicznego i przekształceń strukturalnych w rolnictwie…
… sekcji PKD w gminie Jeżowe
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: danych z Roczników Statystycznych Województwa Tarnobrzeskiego z lat 1995, 1996, 1997, 1998, i Roczników Statystycznych Województwa Podkarpackiego z lat 1999, 2000, 2001, 2002, 2003.
Dane z systemu REGON dotyczące podmiotów gospodarczych za okres od 1994 do 2002 roku włącznie, odzwierciedlają stopniowy wzrost gospodarczy w gminie Jeżowe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)