Oświetlenie w ogrodzie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oświetlenie w ogrodzie - strona 1 Oświetlenie w ogrodzie - strona 2

Fragment notatki:

Halina Oleksyn. Notatka składa się z 2 stron.
T: OŚWIETLENIE W OGRODZIE.
OŚWIETLENIE - stanowi ważny element. Nocne oświetlenie terenów zieleni jest ważne ze względu na bezpieczeństwo, mają oświetlać drogi. Mają postać słupów (wysięgniki), na ich szczycie umieszcza się klosze chroniące żarówki przed wilgocią, odbłyśniki wzmacniające światło i osłony łagodzące działanie światła na oczy.
OŚWIETLENIE TRADYCYJNE - w parkach najczęściej stosuje się tradycyjne lampy, które w dzień wyglądają nieefektownie. Wysokość lamy 3,5 - 4,0 metra. Niżesz umieszczenie światła daje ciekawsze efekty plastyczne. Prąd doprowadzamy do parków wyłącznie instalacjami podziemnymi ze względów bezpieczeństwa. Stałe lampy parkowe podłączone są do przewodów umieszczonych wzdłuż dróg tuż przy ich krawężnikach na głębokości 20 cm. Przeciętnie na każdym ha parku znajduje się co najmniej 10 stałych punktów świetlnych.
Podstawy wybranych lamp należy umieścić w hermetycznych gniazdkach z uziemieniem do podłączenia ruchomych punktów do podświetlania. Do oświetlania używa się prądu zmiennego 220 V, jednak wybrane miejsca podłączenia ruchomych punktów świetlnych powinny być wyposażone w transformatory redukujące napięcie z 220 V do 24 lub 12 V. Kable doprowadzające energię do ruchomych punktów świetlnych układane są zwykle na powierzchni trawników, zawsze przy strzyżeniu muszą być usuwane.
Ruchome punkty podświetlające mogą być przystosowane do ustawiania w dowolnym miejscu na trójnogach, bezpośrednio na trawniku lub mogą być umieszczone w koronach drzew. Lampa składa się z słupa osadzonego w betonowym fundamencie, słup - betonowy, metalowy, materiał sztuczny.
Norma dla oświetlenia chodników - 8 lux a dla dróg parkowych 5-6 lux
TYPY:
• - ORO- do oświetlania zieleńców, dróg, placów, itp. Oprawy są przystosowane do żarówek rtęciowych typu LRF- mają one rozbłysk do kilkunastu metrów. Oprawy ORO mają klosz szklany o powierzchni woskowanej i częściowo matowej. Zamknięty od góry okrywą z blachy aluminiowej, która stanowi odbłyśnik kierujący światło w dół. Lampy ORO oświetlają tylko parter obiektów zieleni. Zasięg rozbłysku zależy od wysokości słupa, a montowane są na wysokości 1,5 metra (ogrody przydomowe) do 4,5 metra w parkach.
• - PN - z odbłyśnikiem - służy do oświetlania dróg w terenach zieleni, jasne światło dzięki żarówką LRF o mocy 80 - 125 Wat. Odbłysk kieruje światło w dół, z żarówkami mają być umieszczone na wysokości nawet 6 metrów. Korpus oprawy zbudowany jest z aluminium, odbłyśnik z blachy aluminiowej polerowanej, klosz z tworzywa sztucznego.
OŚWIETLENIE POZIOME:
• - ON - z odbłyśnikiem, oświetla drogi, skwery, zieleńce prostokątnie, wydłużona oprawa z blachy stalowej, pokryta trwałym lakierem piecowym. Umieszczona jest równolegle do ziemi, z poziomego odbłyśnika sektorowego, światło jest kierowane wzdłuż osi oświetlonej drogi. Oprawy takie mocujemy na słupach o wysokości 4 m. Używamy żarówki LRF - 80 Wat. W takich lampach nie stosuje się żarówki o większej mocy, umieszczamy po dwie z różnych stron.

(…)

… o wysokości 4 m. Używamy żarówki LRF - 80 Wat. W takich lampach nie stosuje się żarówki o większej mocy, umieszczamy po dwie z różnych stron. • - OPRAWA 241 - kształt tradycyjny (lampy gazowej) rozświetlamy alejki ogrodowe, tarasy, altany, na słupach 2,5 m lub na wysokości np. 30 cm, nawet zawieszamy na ścianach. Wykonana z grubej blachy stalowej, w całości metalowa pokryta emalią najczęściej w czarnym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz