Osoby fizyczne i prawne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osoby fizyczne i prawne - strona 1

Fragment notatki:

Osoby fizyczne i prawne osoba fizyczna - osobą fizyczną jest człowiek od narodzin do śmierci. W dniu urodzenia zdobywa zdolność prawną. Płód nienarodzony może dziedziczyć po zmarłym w przeciągu 300 dni od poczęcia. Poroniony płód nie jest osobą fizyczną.
Na osobowość prawną składają się 2 elementy:
- zdolność prawna
- zdolność do czynności prawnych (zdolność do zaciągania zobowiązań we własnym imieniu (0-13 brak zdolności do czynności prawnych, 13-18 ograniczona zdolność do czynności prawnych)
osoba prawna - organizacja ludzi, która w swoich regułach strukturalnych wskazuje jakie działania, jakich ludzi i w jakich okolicznościach traktowane są jako działania tej organizacji, a nie tych ludzi. Osoba prawna powstaje w chwili wpisu do rejestru.
Musi posiadać nazwę - określoną w statucie lub akcie założycielskim, adres siedziby - najczęściej tam gdzie znajduje się organ zarządzający.
państwowe osoby prawne - Skarb Państwa, osoby strukturalnie i majątkowo powiązane z państwem (jednoosobowe spółki skarbu państwa, PAN, publiczne szkoły wyższe itp)
osoby prawne gospodarcze - osoby profesjonalnie trudniące się prowadzeniem działalności gospodarczej
osoby prawne niegospodarcze - stowarzyszenia, partie, fundacje, szkoły wyższe itp
osoby prawne typu korporacyjnego - członkowie poprzez wniesione udziały lub składki tworzą majątek osoby prawnej i uzyskują uprawnienia do oddziaływania na dalszy ich los
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz