osoba prawna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
osoba prawna - omówienie - strona 1 osoba prawna - omówienie - strona 2 osoba prawna - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Obowiązek męża zrewanżowania się - odpowiednik kobiecego posagu, zazwyczaj drugie tyle, ile kobieta wniosła. Jedno i drugie przeznaczane na potrzeby utrzymania, małżeństwa. Zarząd powierzony mężowi, posag wypłacany jest w pieniądzu, gotówka stanowi własność męża. Mąż musi wyznaczyć „przywianek” - równowartość posagu zabezpieczone na jego dobrach nieruchomych („hipoteczna” gwarancja sumy posagowej przez czas trwania małżeństwa). Ta kwota powoduje, że odciążone nią dobra zostają pod hipoteką, nie może nimi swobodnie dysponować. Dokonuje się do ksiąg sądowych wpisu, tam mąż wydaje „list wienny” - ustalenia umowy majątkowej małżeńskiej już nie prywatna a publiczna. Tutaj ochrona praw majątkowych żony na wypadek śmierci żony albo rozrzutności męża (gdyby wydał wszystkie pieniądze - gotówka).
Jeżeli mąż chce oddać żonę do mamy to musi oddać wszystko to co dostał. Tu: ochrona majątkowa dla potomstwa, bo mogą egzekwować od ojca to co matka wniosła do małżeństwa,
Dodatkowo mąż może świadczyć podarunki na rzecz żony - np. podarunki poranne - po nocy poślubnej - jako ceny dziewictwa. (pretio virginitatis), też podarunek poślubny - ma okazywać szczególne uczucie męża wobec żony, jednorazowe albo periodyczne (w każdą rocznicę). Nie ma reguł, dowolność. Funkcjonuje do dziś.
OSOBA PRAWNA
- odpowiedź na zapotrzebowanie dla zadań w obrocie prawnym, niemożliwych dla przyrodzonej osoby fizycznej. Od prawa rzymskiego.
Osoba moralna - kanoniczna koncepcja osoby prawnej, na potrzeby Kościoła.
Osoba fikcyjna - odwołanie do fikcji jurydycznej, powstające we włoskich komunach miejskich, gdzie była potrzeba odróżnienia majątku wspólnego (komun) od prywatnego.
XVIIIw - spółki powstają, też potrzeba
W monarchii absolutnej - osoba prawna negowana przez władcę, bo umożliwia tworzenie korporacji które zagrażać mogą władcy.
W królestwie polskim (całym carstwie) - można było spółki zakładać, ale bardzo trudno.
W XIXw. - rozwinięte państwa odwołują się do liberalizmu gospodarczego tez przeciwne spółkom bo to ograniczało wolność jednostki i zagrażały wielkiej własności, poza tym pracownicy mogli założyć spółkę. Powstawanie osoby prawnej:
Kościół miał problem - wszelkie datki na kościół musiały być adresowane do konkretnego księdza. Celibat dopiero w XIIIw., więc majątek kościelny biorą dzieci po zmarłym duchownym.
Wymyślono ADOPCJĘ CHRYSTUSA - wytworzenie więzów rodzinnych. Wtedy Chrystus też dziedziczył. Ale wada - więzi wzajemne. Adoptujący jest ojcem Boga - to nie do przyjęcia. Zaczęto więc adoptować świętych - osoby fizyczne. Darowizny na np. św. Wojciecha szła na parafię św. Wojciecha.


(…)

… było jak przedmiot - stanowiło własność panującego/dynastii. Zaczynają się z tym problemy - rozdrobnienie, dziedziczenie przez synów i synów synów, to utrudnia obrót gospodarczy (dużo myt bo dużo granic), poza tym dużo kosztuje bo dużo dworów i twór polityczny słaby. Pojawia się koncepcja Regnum Polonia - dopiero u schyłku XIIIw. - Przemysł II się powoływał na tą ideę. Potem - Corona Regni Poloniae - Korona Królestwa Polskiego. Dotąd państwo było dzielone, a teraz - niepodzielne, tak jak i korona niepodzielna, bo jak się rozerwie to już nie funkcjonuje. Jeszcze jedna idea - korona Królestwa Polskiego, nie konkretnego władcy. Konsekwencje: - organizacyjne:
przemiana w organizacji administracji - powstają urzędy państwa, ale to już nie urzędnicy panującego
król - najwyższy, ale urzędnik państwowy.
- doktrynalne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz