Osoba fizyczna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osoba fizyczna-opracowanie - strona 1 Osoba fizyczna-opracowanie - strona 2 Osoba fizyczna-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Osoba fizyczna - osobami fizycznymi są ludzie i tylko oni mogą być podmiotami prawa zwanymi osobami fizycznymi. Każdy człowiek posiada zdolność prawną od chwili urodzenia do chwili śmierci. Czas posiadania zdolności prawnej jest równy rzeczywistemu czasowi życia. Urodzenie rozumiane jest jako zjawienie się dziecka żywego poza ciałem matki. Istnieją 2 wyjątki od tego: 1) dziecko poczęte nie ma zdolności prawnej. Istnieją od tego 4 wyjątki gdy dziecko poczęte może mieć zdolność prawną: * dziecko poczęte może być spadkobiercą * dziecko poczęte może być zapisobiorcą * dziecko poczęte może być uznane * dziecko poczęte może mieć przyznanego kuratora. Domniemanie prawne - mówimy o nim wtedy, jeżeli przepisy prawa z określoną okolicznością wiążą określone skutki prawne bez potrzeby tego udowodnienia. Domniemywa się, że jeśli urodziło się dziecko to urodziło się ono żywe. Nikt nie może zostać pozbawiony zdolności prawnej! 2) problematyka osób zaginionych: Prawo przyznania orzeczenia o uznanie osobę zaginioną za zmarłą może zostać przyznane po spełnieniu 2 przesłanek: - zaginięcie (musi do niego dojść) - upływ określonej ilości czasu Osobę zaginioną można uznać za zmarłą jeżeli od końca roku kalendarzowego, kalendarzowego której była o niej ostatnia wiadomość upłynęło lat 10. Istnieją 2 wyjątki:
nikt nie może zostać uznany za osobę zmarłą jeżeli nie ukończył 23 lat jeżeli w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył lat 70 to wystarczy upływ lat 5 Przesłanki:  osoba zaginiona w katastrofie lotniczej lub morskiej - 6 miesięcy  jeżeli ktoś zaginął w sytuacjach gdy śmierć jest bardziej prawdopodobna np. powódź - 1 rok. Domniemywa się, iż osoba zaginiona zmarła w chwili określonej przez Sąd orzeczeniu. To nie jest orzeczenie o pozbawieniu zdolności prawnej. Osoba ta traci ją ,ale z tego powodu, iż z chwilą jego wydania osoba ta nie żyje. ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH - jest to przewidziana przez prawo cywilne możliwość do nabywania praw i zaciągania zobowiązań, czyli możliwość do samodzielnego wywoływania skutków prawnych. Główna przesłanką do zdolności do czynności prawnej jest WIEK. osoby 13-18 roku życia - ograniczona zdolność do czynności prawnej.
osoby do 13 roku życia - nie posiadają zdolności do czynności prawnej osoby powyżej 18 roku życia - posiadają całkowitą zdolność do czynności prawnej. Ubezwłasnowolnienie: jeżeli z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń, a w szczególności alkoholizmu i narkomani: a) osoba nie jest w stanie kerować swoim postępowaniem to sąd ubezwłasnowolnia całkowicie b) osobie tej jest potrzebna pomoc do prowadzenia tych sprawa - sąd ubezwłasnowolnia częściowo . ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz