Oscyloskop cyfrowy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oscyloskop cyfrowy - omówienie  - strona 1 Oscyloskop cyfrowy - omówienie  - strona 2 Oscyloskop cyfrowy - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Oscyloskop cyfrowy
Przyrządy pomiarowe:
Oscyloskop cyfrowy Gwinstek GDS-806S
Generator type k2104
Opornik dekadowy ( brak nazwy ). Chciałbym również zaznaczyć, iż sprzęt laboratoryjny, na którym zostały wykonane pomiary nie był pierwszej młodości, czego przykładem było 4 krotne zmienianie generatora ( by znaleźć w stanie na tyle dobrym, by sygnał dało się odczytać). Dlatego zaznaczam, iż pomiary mogą być nieco niedokładne.
Oscyloskop cyfrowy - przyrząd elektroniczny służący do obserwowania, obrazowania i badania przebiegów zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej.
Funkcje oscyloskopu:
Opcja autoset - dostosowuje automatycznie nastawy oscyloskopu do badanego sygnału wejściowego, tak aby obraz sygnału był jak najlepiej widoczny. Wykres sygnały zajmuje około 2/3 wysokości ekranu. Dzięki możliwości przestawiania źródła można obserwować na oscyloskopie dwa sygnały na raz. Cel ćwiczenia : polegał na zbadaniu funkcji oscyloskopu dla sygnału sinusoidalnego i prostokątnego. Sprawdzić funkcje odszumiania sygnału. Obserwacja sygnału w momencie wyzwalania 2.5ms dla 150Hz. Wygenerować kilka sygnałów i zrobić zdjęcia. Spróbować uzyskać napięcie sygnału na poziomie 40mV - zastosować do tego opornik dekadowy.
Funkcje które zostały zbadane:
Sygnał
Sinusoidalny
Prostokątny
Freq
102kHz
102kHz
Period
9,800 μs
9 μs
Mean
-475 mV
-465 mV
Pk-Pk
704 mV
552-560 mV
Cyc RMS
584 mV
506 mV
Min
-816 mV
-728 mV
Max
-112 mV
-176 mV
Rise time
185-196 μs
2,64 μs
Fall time
1,89 μs
2,607 μs
Pos Width
4,820 μs
4,9 μs
Neg Width
4,984 μs
4,8-5 μs
Wyjaśnienie funkcji ( znaczenie i rozwinięcie skrótów ):
Funkcja Freq - Pomiar częstotliwości pierwszego pełnego cyklu zarejestrowanego przebiegu lub jego fragmentu. Częstotliwość sygnału jest odwrotnością okresu. Wyrażana w Herzach ( Hz ).
Funkcja Period - Pomiar okresu pierwszego kompletnego cyklu zarejestrowanego przebiegu lub zarejestrowanego fragmentu. Okres sygnału jest odwrotnością częstotliwości i jest wyrażana w sekundach. Funkcja Mean - Jest to wartość średnia sygnału.

(…)

… na załączonym obrazku. Poprzez użycie pokrętła została zwiększona oporność co spowodowało spadek napięcia dochodzącego do oscyloskopu.
Odszumianie sygnału: ta funkcja oscyloskopu była wielokrotnie powtarzana ale nie udało mi się odszumic sygnału na tyle by był on dobrze widoczny. Myślę, iż jest to wina sprzętu, ponieważ generator nie podawał równego sygnału co skutkowało lekkimi szumami nawet na najprostszych…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz