Orzeczenia w postępowaniu cywilnym

Nasza ocena:

5
Pobrań: 420
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Orzeczenia w postępowaniu cywilnym - strona 1 Orzeczenia w postępowaniu cywilnym - strona 2

Fragment notatki:

ORZECZENIA W POSTĘPOWANIU CYWILNYM Pojęcie orzeczenia - zakresem pojęciowym orzeczeń obejmujemy tylko wyroki i postanowienia . Nie obejmuje on - zarządzeń sądu i zarządzeń przewodniczącego. Wyrok - orzeczenie merytoryczne wydawane w procesie cywilnym, ma charakter solenny (ten uroczysty charakter objawia się tym, że jest wydawany w imieniu Rzeczpospolitej Polski).
Orzeczeniami porównywalnymi w skutkach są nakazy zapłaty wydawane przez sąd w postępowaniu nakazowym i upominawczym . Jest to odpowiednik wyroku, ale w postępowaniach „przyspieszonych” (żeby już nie używać określenia „postępowanie uproszczone” bo mono już inne znaczenie ustawowe). postanowienia - wydawane wtedy gdy nie ma potrzeby wydania wyroku, ale te postanowienia w procesie cywilnym możemy podzielić na dwie grupy: postanowienia kończące postępowanie w sprawie - zamykają drogę do wydania wyroku (np. postanowienie o odrzuceniu pozwu, czy o umorzeniu postępowania) → wszystkie postanowienia, które zamykają drogę do wydania wyroku (a więc orzeczenia merytorycznego) z mocy art. 394 §1 KPC podlegają z mocy prawa zażaleniu . inne (nie kończące postępowania w sprawie) - zażalenie na nie przysługuje w wypadkach przewidzianych w ustawie (tak samo jak przy zarządzeniach). Ustawodawca grupowo ujął wypadki, w których przysługuje zażalenie w jednym przepisie → art. 394 §1 pkt. 1-12 KPC (np.   1) zwrot pozwu, odmowa odrzucenia pozwu, przekazanie sprawy sądowi równorzędnemu lub niższemu albo podjęcie postępowania w innym trybie,  2)  odmowa zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia oraz odmowa ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwołanie;  3)  oddalenie opozycji przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego oraz niedopuszczenie interwenienta do udziału w sprawie wskutek uwzględnienia opozycji) . Jest to duże ułatwienie dla sądów czy adwokatów. W wyjątkowych wypadkach zażalenie przysługuje na postanowienie sądu II instancji, jak np. na postanowienie tego sądu o odrzucenie skargi kasacyjnej. Forma orzeczeń w postępowaniu nieprocesowym. Sąd orzeka tylko i wyłącznie w formie postanowień i te postanowienia w postępowaniu dzielimy na : merytoryczne - które są zaskarżalne w drodze apelacji inne - możemy podzielić na : kończące postępowanie w sprawie inne postanowienia Nie wchodzą w zakres pojęciowy orzeczeń w postępowaniu nieprocesowym ani zarządzenia przewodniczącego, ani zarządzenia sądu.
Co do postępowania zabezpieczającego wiemy, że sąd nie orzeka merytorycznie - wydaje postanowienia . W art. 804 KPC określona jest granica między postępowanie m rozpoznawczym a postępowaniem egzekucyjnym → organ egzekucyjny nie bada ani zasadności, ani wymagalności obowiązku świadczenia. Jeżeli dochodzi do sporu i zachodzi potrzeba podjęcia przez dłużnika obrony merytorycznej - powinien on wytoczyć powództwo

(…)

… powództwem opozycyjnym), w którym żąda pozbawienia tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności na podstawie art. 840 KPC - jest to powództwo rozpoznawane w trybie procesu cywilnego. Jeżeli dochodzi do sporu między osobą trzecią a wierzycielem to trzeba wytoczyć powództwo ekscydencyjne (interwencyjne), w którym żąda ona wyłączenia przedmiotu z pod egzekucji na podstawie art. 841 KPC.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz