Orientacje prospołeczne - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Orientacje prospołeczne - wykład - strona 1 Orientacje prospołeczne - wykład - strona 2

Fragment notatki:


Orientacje prospołeczne a dostępność perspektywy innych Wykład IX Jawne i niejawne ustosunkowania wobec apelu o pomoc - kontekst teoretyczny Zróżnicowanie 2 typów orientacji prospołecznej:
- endocentryzm regulacyjna rola Ja i związanych z nią standardów Ja;
- egzocentryzm regulacyjna rola struktur poza-Ja pochodnych od standardów poza - Ja Wyniki badań:
-odmienne techniki wychowawcze sprzyjają kształtowaniu dominującego mechanizmu zaangażowania - odmienne konsekwencje regulacyjne w zakresie wielkości pozaosobistego zaangażowania, deklarowanego niepokoju:
- brak różnic w warunkach neutralnych - w warunkach zagrożenia JA - spadek, a w warunkach facilitacji JA wzrost jawnych przejawów zaangażowania u osób o dominacji ED; brak różnic u osób o dominacji EG (Kobuszewska, 1989; Rafalska, 2000; Szuster, 2002)
Problem badawczy : czy treść apelu o pomoc zróżnicowana ze względu na koncentrację na JA vs na Innym będzie różnicowała jawne/kontrolowane i niejawne/ utajone niekontrolow ane przejawy ustosunkowań
„Wypadek w górach” alternatywa wobec „Dialogu wewnętrznego” Ograniczenia kwestionariusza „Dialog Wewnętrzny”
bohaterkami opowiadań - kobiety Czasochłonne: duża ilość opowiadań
Uzasadnienie dla nowego pomiaru
Kwestionariusz „Wypadek w górach”
1 opowiadanie ; paraprojekcyjny charakter
Uniwersalny charakter sytuacji nie ograniczony do 1 płci
Kwestionariusz „Wypadek w górach” Często w rozmowach z innymi ludźmi opowiadamy o przeżytych przygodach. Jedna z osób, które wcześniej brały udział w naszych badaniach, opisała nam pewne zdarzenie, jakie spotkało ją w czasie wakacji w górach. Poniżej przytaczamy fragment:
  „Jak zwykle we wrześniu pojechałem w góry. O tej porze jest tam mało ludzi i tylko tacy, którzy rzeczywiście przyjeżdżają po to, żeby pochodzić po górach. Pogoda niestety nie sprzyjała turystom. Już pierwszego dnia pobytu zaniosło się i padało. Prawie nikt nie ruszył się ze schroniska. Przy kolacji powiedziałem do ludzi, z którymi siedziałem przy stoliku, że chyba jutro - niezależnie od pogody - wybiorę się na niezbyt forsowną i krótką wycieczkę, trasą, którą kiedyś szedłem. Na drugi dzień deszcz nieco ustal, mżyło, ale mgła utrzymywała się nadal. Pomyślałem, że taka pogoda nie może odstraszyć, tym bardziej, że perspektywa siedzenia jeszcze jeden dzień w schronisku była przygnębiająca. W jadalni przy śniadaniu zapytałem, czy ktoś wybiera się w góry; niestety nikt nie zgłosił ochoty ruszenia ze mną. Założyłem kurtkę, naciągając kaptur na głowę powiedziałem: „cześć, do kolacji” moim znajomym przy stoiku i wyruszyłem. Ale w czasie kolacji byłem jeszcze daleko od schroniska…”

(…)

…; korelacja z podskalą EG r = 0, 21; korelacja z podskalą ED r = 0, 15.
Równoważność pomiarów dokonywanych przy użyciu obu narzędzi:
 - korelacja „Wypadku w górach” i „Dialogu Wewnętrznego” 0,78 ; p < 0,001
- analogiczny wzór rozkładów empirycznych członów ED i EG charakteryzujacy się przewagą EG
Przesłanki hipotez: oczekiwania
Niekontrolowe przejawy ustosunkowań (czas reakcji)
dominująca rolę regulacyjna struktura Ja (endocentryzm) zgodność treści eksponowanego bodźca z dominującą instancją regulacyjną skraca czas reakcji - niezgodność wydłuża
Podobny status regulacyjny struktur Ja i poza-Ja ( egzocentryzm) warunki sprzyjające przełączaniu regulacji z Ja na poza-Ja bądź odwrotnie Czas reakcji nie powinien różnicować ustosunkowań osób o dominacji ED
Jawne kontrolowane przejawy ustosunkowań (deklaracje…
… innych ludzi (w) W. Ciarkowska, W. Oniszczenko (red.), Szkice z psychologii różnic indywidualnych. Warszawa: Wyd. Scholar (294-309).
Szuster, Borodo-Jaskólska (2011) O możliwości ograniczenia projekcji Ja: rola standardów poza-Ja. Przegląd Psychologiczny t.54, 2, 159- 178.
Strona11

… funkcjonowania :
- dominacja EG ogranicza, a dominacja ED sprzyja spostrzeganiu podobieństwa do Ja przeżywania emocji przez Innych
Wielkość dystansu od Ja nie modyfikuje tego efektu Bibliografia do wykładu IX Szuster A.(2005), W poszukiwaniu źródeł i uwarunkowań ludzkiego altruizmu. Warszawa: Wyd. Instytutu Psychologii PAN s.89 - 108
Szuster, A. (2008). O roli standardów poza-Ja w antycypacji ocen i zachowań…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz