Lata 70.
Współpraca państw islamskich. Organizacja Konferencji Islamskich 1971. Arabski Bank na rzecz rozwoju w Afryce Wspólnota Gospodarcza Afryki Zachodniej (ECOWAS) 1975 Karaibski Bank Rozwoju 1970. Wspólnota Karaibska i Wspólny Rynek Rozwój regionalizmów, organizacji regionalnych Lata 80.
Powrót do neoliberalizmów na Zachodzie. Wraca problem długów państw Okres pozimnowojenny
WNP 1991 System integracji Ameryki Centralnej 1991 Zanik bloków i stref wpływów, globalizacja. Większe możliwości zawierania sojuszy. ,,Partnerstwo dla pokoju", NATO i państwa Europy Wschodniej Powstanie UE, kolejne traktaty, w tym Lizbona (grudzień 2007) W krajach poradzieckich poza WNP. Organizacja Współpracy Morza Czarnego 1999. Rada Państw Morza Bałtyckiego 1992, Rada Euroarktycznego Morza Barentsa 1993 Wspólnota Andyjska 1997, Wspólny Rynek Południa (MERCOSUR) 1991 Wspólnota Rozwoju Afryki Połduniowej 1992, Unia afrykańska (UE) 2001 Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, Wspólnota Krajów Portugalskojęzycznych 1997 Organizacja zakazu użycia broni chemicznej. 1996 Komisja całkowitego zakazu użycia broni jądrowej 1995 Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego Statuty organizacji będące umowami międzynarodowymi. Umowy o szczególnym charakterze, stanowią ośrodek tworzenia nowego organizmu. Zgodnie z opinią MTS, umowy te odczytujemy odwołując się do celów i natury danej organizacji. Zgodnie z klasyczną wykładnią takich umów, wszelkie wątpliwości co do podziału kompetencji, rozstrzyga się na korzyść państwa.
W tego typu umowach, uznaje się współcześnie, że kompetencje wchodzą w OM, jeśli potrzebuje ich do wypełniania swoich celów, nawet jeśli statut ich nie uwzględnia. Często tak było w przypadku ONZ, którego kompetencje stopniowo rosły.
ZASTRZEŻENIA W STATUTACH OM:
Do normalnych umów można mieć zatsrzeżenia, chyba że jest to zabronione w danej umowie Natomiast do statutów OM nie dopuszcza się zastrzeżeń z nielicznymi wyjątkami: USA przystąpiły do NATO z zastrzeżeniem prawa do jednostronnego wyjścia (prawo wyjścia zawsze było, ale USA je sformalizowało, tak jak z wyjściem z UE) Wejście w życie statutów: zależne od charakteru organizacji. Ratyfikacja przez przyszłych członków (UZE, EFTA, Układ Warszawski), albo przy dużych OM, wymogi ilościowe (ratyfikacja państwa członkowskie) lub wymogi jakościowe (MFW, zgoda państw z największymi udziałami) albo jedne i drugie (np. Statut wymaga 21 państw, w tym 7 posiadających flotę handlową, większą niż milion ton, MAEA, 18 członków w tym i inne organizacje ONZ i Rada Bezpieczeństwa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)