Organizacje Międzynarodowe - formy operacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1778
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacje Międzynarodowe - formy operacyjne - strona 1

Fragment notatki:

FORMY OPERACYJNE
1. Pomoc rozwojowa, współpraca techniczna
2. Pomoc humaniarna, np zamieszki, klęski żywiołowe, wojny domowe; jest zwykle doraźna
3. Usługi wyspecjalizowane, służące realizacji celów statutowych np pożyczki
4. Utrzymywanie, przywracanie, budowanie pokoju po konflikcie 
5. Prowadzenie badań naukowych ośrodków badawczych
Funkcje operacyjne rozwinęły się po II wojnie (UNRRA) od lat 60. Rozwijają się intensywnie
FORMY OPERACYJNE DZIELIMY TEŻ NA:
 Statusowe  Pozastatusowe - dodatkowe (np pomoc rozwoju ONZ) Zwykle finansowane nie z budżetu a ze składek dodatkowych chętnych krajów (fundusz żywnościowy ONZ)
PAŃSTWA OM:
Członkostwo i inne formy współpracy z OM
 Nabycie członkostwa 1. Członkostwo pierwotne - przystąpienie bez procedury przyjęcia, niekoniecznie od początku. Np karta NZ (art. 3), MFW (do 31.12.1945), FAO (zaproszony na konferencję FAO), WHO (zaproszone na konferencję, przyjęcie statutu przed otwarciem I sesji)
2. Quasi - pierwotne - członkostwo bez procedurrzyjęcia z powodu przynależności do innej organizacji (np ONZ - MOP, WHO, WMÓWIĆ, MAEA)
3. Uzależnienie członkostwa pierwotnego w organizacjach od posiadania członkostwa pierwotnego w innej (MOP - Liga Narodów, BRD - IMF)
4. Członkostwa wtórne - przez procedurę. Procedura i wymagania zawarte w statucie (np UE przyjmuje kraje tylko z Europy - art 4 Karty), ONZ - państwo miłujące pokój
PROCEDURA:
 Złożenie podania o przyjęcie  Akceptacja przez dany organ, organy  Złożenie dokumentu o przystąpienie do statutu (pocz. członk.) Nie ratyfikacja, dopiero złożenie dokumentu
ZAWIESZENIE:
 Czasowe zawieszenie praw członkowskich - np prawo do głosowania (czasem automatycznie - ONZ i zalecane ze składkami, chociaż Zgromadzenie może prawo przywrócić). Czasem decyzja członków (WHO). Także może być to prawo do usług, do udziału w posiedzeniach. Albo zawieszenie w członkowstwie. (Rada Europy, Liga Państw Arabskich) USTANIE CZŁONKOSTWA:
 Dobrowolna decyzja państw albo występowanie w statucie, możliwość opuszczenia, z okresem wypowiedzenia. Np MOP, Albania 65-67, RPA 64, Wietnam 83-85, Polska z MF i BRD 1950. Jeśli w statucie nie ma, wolno domniemywać prawo występowania z organizacji. To prawo zwyczajowe, które przysługuje każdemu państwu. Indonezja z ONZ 1965-1966, Polska, Czechosłowacja, Węgry z UNESCO 1952, ZSRR, Ukraina, inne z WHO W 1950  Wykluczenie przymusowe. Prawo do wykluczenia się, nie domniemywa. Musi być czarno na białym. ZSRR z Ligi Narodów, w teorii jest w ONZ i Radzie Europy, Organizacja Państw Ameryki nie miała tego w statucie i musiała tolerować Kubę, aż w końcu wykluczono rząd a nie państwo, co było zresztą kuriozalne.  ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz