Opracowanie zagadnień z geodezji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1155
Wyświetleń: 4011
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie zagadnień z geodezji  - strona 1 Opracowanie zagadnień z geodezji  - strona 2 Opracowanie zagadnień z geodezji  - strona 3

Fragment notatki:


1. Co to jest geodezja? Jakie elementy najczęściej podlegają pomiarowi? Geodezja - nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Wynikiem prac i pomiarów terenowych w geodezji są mapy oraz inne dokumenty o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczania nieruchomości ).
Współczesna geodezja dzieli się na:
Geodezję wyższą- naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 50 km 2 , uwzględniających kulistość Ziemi, geodezję szczegółową (miernictwo)- naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, do 50 km 2 , bez uwzględniania kulistości Ziemi. Elementy podlegające pomiarowi: pomiar linii w terenie
tyczenie linii prostych
tyczenie linii prostopadłych
wyznaczanie punktów pomiar kątów oraz długości w poligonach
pomiary wysokościowe (liniowe i kątowe)
2. Jak dzielimy pomiary geodezyjne ze względu na rodzaj ich wykonywania? Pomiary sytuacyjne (pomiary poziome) - określają wzajemne położenie względem siebie różnych obiektów szczegółowych znajdujących się Pomiary wysokościowe mają na celu określenie tzw. Rzeźby terenu, który podlega pomiarowi, a więc określenie wzajemnego wysokościowego położenia punktów i obiektów leżących na danym obszarze, czyli określenie ukształtowania powierzchni ziemi w granicach mierzonego obiektu.
3. Jak dzielimy pomiary ze względu na cel ich wykonywania pomiary osnów geodezyjnych, oraz pomiary podstawowych pomiary szczegółowe sytuacyjne i wysokościowe, pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji, prace geodezyjne związane z ewidencją gruntów, inne prace geodezyjne. 4. Jak dzielimy pomiary ze względu na sposób ich wykonywania pomiary bezpośrednie
pomiary pośrednie
5. Na czym polega różnica pomiędzy pomiarami bezpośrednimi i pośrednimi. Podaj przykłady. Pomiary bezpośrednie - polega na bezpośrednim porównaniu mierzonego elementu z jednostką miary. Np. mierzenie taśmą odcinka, domiar prostopadły ruletką, mierzenie kąta teodolitem, oznaczenie azymutu odcinka, itp. Pomiary pośrednie - jest to wyznaczenie wielkości danego elementu mierzonego polegające na jego rachunkowym obliczeniu, na podstawie bezpośredniego pomiaru pewnych elementów pomocniczych związanych w określony sposób z mierzonym elementem.
Np. obliczenie kąta w trójkącie, znając pozostałe dwa kąty tego trójkąta, obliczenie długości odcinka metodą wcięcia kątowego, lub liniowego, itp.
6. W zależności od wielkości mierzonego obszaru matematyczną powierzchnią odniesienia może być elipsoida obrotowa, kula lub płaszczyzna. Geodezja niższa zajmuje się pomiarami na niewielkich obszarach. Na jakim obszarze możemy nie uwzględniać wpływu kulistości

(…)

… budowlanych.
Mapa zasadnicza to mapa wielkoskalowa wykonywana w skalach 1:500 dla obszarów miast, 1:1000 dla obszarów wiejskich i 1:5000 dla obszarów leśnych. (dodatkowa skala 1:2000)
Treścią mapy są punkty poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej, obejmuje ona aktualne dane o:
ewidencji gruntów i budynków (katastrze), zagospodarowaniu terenu (ulice, drzewa, obiekty użyteczności publicznej), podziemnym, naziemnym i nadziemnym uzbrojeniu terenu (Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu), ukształtowaniu terenu (wysokości szczegółów sytuacyjnych, formy ukształtowania terenu). 33. Proszę wymienić nakładki mapy zasadniczej i podać co na każdej z nich przedstawiamy.
S - sytuacja nadziemna i naziemna
W - wysokościowa (rzeźba terenu)
U - uzbrojenia terenu i urządzeń podziemnych
E - ewidencji gruntów…
… stan zagospodarowania działki, zmiany w konfiguracji terenu (np. nasypy, doły), istniejące sieci uzbrojenia terenu oraz rosnące drzewa i naniesienie tych zmian na mapę. Obszar pomiarów obejmuje obszar dotyczący planowanej inwestycji wraz z pasem przyległym szerokości co najmniej 30 metrów.
37. Jakie organy odpowiedzialne są za prowadzenie ewidencji gruntów i budynków.
Zgodnie z Ustawą Prawo Geodezyjne…
… pod wiaduktem) i konieczność ponownej inicjalizacji pomiarów.
120. Co musi być dane, aby można wyznaczyć ortometryczną wysokość nad poziomem morza technikami GPS.
Wysokość ortometryczna H jest różnicą między wysokością elipsoidalną h a odstępem N geoidy od elipsoidy.
B
A
0
B
C'
C
A
AzA-B
1(x1,y1)
2 (x2,y2)
Y
X
d1-2 ΔY
ΔX
y2 x2 x1 y1 X
D dC-D ΔXC-D xc C(xc,yc)
yc Y
ΔYC-D AzC-D

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz