Opracowanie Tematów na egzamin - filozofia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2331
Wyświetleń: 4585
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Opracowanie Tematów na egzamin - filozofia - strona 1  Opracowanie Tematów na egzamin - filozofia - strona 2  Opracowanie Tematów na egzamin - filozofia - strona 3

Fragment notatki:

1.Główne założenia filozofii przyrody w Grecji antycznej. Wskaż na głównych przedstawicieli tego nurtu. Wyjaśnij znaczenie terminu monizm. Podaj przykłady Założenia:
Obserwowanie natury
Poszukiwanie „principium”, czyli zasady i „arche” czyli początku, pratworzywa leżącego u podstaw bytu Człowiek dążący do nabywanie wiedzy zmienia się.
Interpretowanie rzeczywistości taką, jaką się ją widzi to naiwny realizm
Zjawiska zachodzące w przyrodzie są reakcją żywiołów Główni filozofowie:
Tales z Miletu(u podstaw wszystkiego leży woda, materia i życie mają ze sobą wiele wspólnego- hylozoizm)
Anaksymenes (podstawą jest powietrze)
Heraklit(ogień)
Empedokles(wielka synteza, wszystkie żywiołu równie ważne, z nich zbudowany jest świat, teoria dominująca w starożytnej i średniowiecznej fizyce)
Anaksymander(podstawą bytu jest „apeiron” czyli bezkres) Monizm - pogląd w teorii poznania, przeciwstawny dualizmowi i pluralizmowi, opierający się w wąskim znaczeniu na twierdzeniu, że natura wszelkiego bytu jest jednorodna, np. że istnieje tylko substancja materialna (monizm materialistyczny) albo tylko duchowa (monizm spirytualistyczny).
W szerszym znaczeniu (tzw. monizm atrybucyjny ) monizm pozwala na istnienie wielu substancji, jednak zakłada, że ich natura jest taka sama. Ontologiczne stanowisko monistyczne było reprezentowane przez takich filozofów i kierunki jak:
monizm materialistyczny: jońska szkoła przyrody, Demokryt, Epikur, Vanini, franc. oświecenie (Julien Offray de La Mettrie, Denis Diderot) , Ludwig Feuerbach, Marks, neomarksizm, pozytywizm, neopozytywizm (rzeczywistością jest materia; wszystko co duchowe jest wytworem materii)
monizm idealistyczny: Platon, George Berkeley, Hegel (istnieją tylko idee; świat materialny jest pozorny)
monizm mieszany, panteistyczny: Stoicyzm (pneuma, która jest jednocześnie duchem i materią), Baruch Spinoza (wszystko jest naturą, która posiada cechy zarówno materii jak i ducha oraz teoria paralelizmu), Gottfried Wilhelm Leibniz (teoria monad, które są bytami podstawowymi posiadającymi na raz cechy materialne i duchowe)
2. Przedstaw podstawowe założenia filozofii Hume'a. Wyjaśnij znaczenie pojęcia scjentyzm. Podaj przykłady kierunków filozoficznych lub filozofów związanych ze scjentyzmem. Założenia filozofii Hume`a Hume wybitne zasługi położył przy formułowaniu i rozwiązywaniu specjalnych zagadnień filozoficznych. Najważniejsze z nich były następujące:
l. Doświadczenie, które dla dotychczasowych empirystów było dogmatem, uczynił zagadnieniem teorii poznania. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz