To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL)
Jest to relatywnie duża chłopska partia polityczna, kontynuatorka tradycji Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, ugrupowania kooperującego z PZPR-em w okresie tzw. realnego socjalizmu. PSL zostało stworzone w maju 1990 r. na tzw. Kongresie Jedności. Siła wyborcza i parlamentarna:
1991 r. - 48 miejsc w Sejmie (10,4%). Nie uczestniczyła w procesie tworzenia kolejnych gabinetów, choć weszła w skład parlamentarnej koalicji popierającej rząd J. Olszewskiego. 1993 r. - 132 deputowanych w Sejmie (28,7%), to zapewniło partii status drugiej siły politycznej w parlamencie. PSL weszło w koalicję gabinetową z SLD (gabinet dwupartyjny)
W pierwszym z trzech gabinetów w latach 1993 - 1997, stanowisko premiera objął lider PSL W. Pawlak. 1997 r. - zdobyła 7,3% głosów wyborczych i wprowadziła do Sejmu 27 deputowanych (5,9%). Partia przeszła do opozycji.
Program:
gospodarka rynkowa;
interwencjonizm w sektorze rolnictwa i budownictwie mieszkaniowym;
państwo opiekuńcze (zasiłki, świadczenia socjalne);
reprywatyzacja, ale niepełna (nie w kształcie proponowanym przez koalicję);
wejście do Unii Europejskiej, ale wprowadzenie szeregu okresów ochronnych (przez 10-15 lat ma kontrolować handel ziemią, cenami na towary, dofinansowanie produktów państwowych;
zaostrzenie sankcji przy inwestowaniu zachodniego kapitału;
podatek progresywny (im więcej się zarabia tym więcej się płaci);
polityka zgodna z nauką Kościoła;
przeciwko dekomunizacji i lustracji;
zachowanie jednostopniowego podziału administracyjnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)