Opracowanie do egzaminu z immunologii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1295
Wyświetleń: 4774
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie do egzaminu z immunologii - strona 1

Fragment notatki:

Poruszono w nich m.in. następujące tematy: ontogeneza układu immunologicznego; rola pierwotnych i wtórnych narządów limfatycznych; budowa grasicy; Komórki ukladu immunologicznego; dojrzewanie limfocytów T i B.

OPRACOWANIE
DO EGZAMINU
Z
IMMUNOLOGII
1. Ontogeneza układu immunologicznego
Komórki ukł. Immunolog. Uczą się odróżniać obce antygeny od własnych antygenów zgodności tkankowej podczas dojrzewania i różnicowania, które rozpoczyna się już w życiu płodowym. Prekursory kom. Immunologicznych (bez markerów) trafiają z mezenchymy o zawiązków wątroby i śledziony, dalej do grasicy (limf. T) i szpiku kostnego (limfocyty B). Ma to miejsce ok. 7-8 tygodnia życia płodowego. W życiu plodowym komorki ukladu immunologicznego (limfocyty B i T) nie rozpoznaja obcych antygenow (nie widza ich). Dopiero po urodzeniu komorki maja kontakt z antygenami, co warunkuje ich roznicowanie funkcjonalne. Dalej wedruja one do obwoowych naczyn limfatycznych, gdzie zachodza reakcje immunologiczne. Uklad immunologiczny funkcjonuje prawidlowo, gdy jego komorki sa kompetentne immunologicznie, czyli wtedy gdy po kontakcie z antygenem dochodzi do reakcji.
Populacja komorek ukladu immunologicznego nie jest homogenna. Z komorek hemopoezy (bez receptorow) wyodrebniaja się dwie linie: linia leukocytalna (limfocyty NK,K,T,B, komorki dendrytyczne) i linia mielocytalna (z mielocytow powstaja m.in. plytki krwi, bazofile i neutrofile). Kazda komorka ma markery na swojej powierzchni, które umozliwiaja ich wykrycie i rozroznienie. limfocyty T
Grasica odpowiada za dojrzewanie limfocytow T. Skladaja się na nia dwa platy zbudowane z drobniejszych placikow ( na każdy sklada się kora, rdzen, cialka grasicze). Zrab (kora+rdzen) to najwazniejsza czesc grasicy - zawiera makrofagi (rdzen i kora), komorki dendrytyczne (rdzen), zas na granicy kory i rdzenia znajduja się tymocyty - cialka grasicze bedace prekursorami limfocytow T. Tymocyty w korze tworza zbite struktury otoczone nablonkiem (tkanka opiekuncza). Im dalej do wnetrza, tym staja się one luzniej ulozone, aż do pojedynczych komorek. Dojrzewanie i roznicowanie zachodzi poczatkowo w korze, potem w rdzeniu, naczyniach limfatycznych, z których wedruja do krwioobiegu i naczyn obwodowych. Na powierzchni makrofagow, komorek dendrytycznycg i nablonka znajduja się antygenty, których rozpoznawania : „ucza się” tymocyty. Dzieki barierze krew-grasica tymocyty nie maja kontaktu z obcymi antygenami, stad ucza się tolerancji jedynie dla wlasnych antygenow. Grasica nie zanika z wiekiem, ale zanika tkanka limfoidalna. Poczatkowo zanika ok. 1% tkanki rocznie. Po 50 roku zycia - 0,8%, zas calkowity zanik wysepuje około 120 roku zycia. Organizm pochlania duzo energii na produkcje tymocytow. Po urodzeniu na (obwod trafia 100mld komorek/dobe. Jest to 5% produkowanych tymocytow (reszta ulega apoptozie). Są to komorki dlugozyjace. Rozniowania limfocytow T nie można przedstawic w sposób calkowicie klarowny.
Protymocyty (prekursory tymocytow) docieraja do grasicy w 7-9 tygodniu zycia plodowego. Pochodza one z komorek których poprzednimi miejscami pobytu był: woreczek zoltkowy, watroba plodowa i szpik. Roznicuja się one z limfoidalnych komorek macierzystych, których w szpiku jest ok. 0,1%. Protymocyty maja na swojej powierzchni m.in. struktury CD7, CD38 i CD45, zawieraja transferaze nukleotydow terminalnych i może w nich już zachodzic ekspresja lancucha TCRγ. Do grasicy przyciagaja je pewne czynniki chemotaktyczne, produkowane przez komorki zrebu. Wazna role ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz