Poruszono w nich m.in. następujące tematy: ontogeneza układu immunologicznego; rola pierwotnych i wtórnych narządów limfatycznych; budowa grasicy; Komórki ukladu immunologicznego; dojrzewanie limfocytów T i B.
OPRACOWANIE
DO EGZAMINU
Z
IMMUNOLOGII
1. Ontogeneza układu immunologicznego
Komórki ukł. Immunolog. Uczą się odróżniać obce antygeny od własnych antygenów zgodności tkankowej podczas dojrzewania i różnicowania, które rozpoczyna się już w życiu płodowym. Prekursory kom. Immunologicznych (bez markerów) trafiają z mezenchymy o zawiązków wątroby i śledziony, dalej do grasicy (limf. T) i szpiku kostnego (limfocyty B). Ma to miejsce ok. 7-8 tygodnia życia płodowego. W życiu plodowym komorki ukladu immunologicznego (limfocyty B i T) nie rozpoznaja obcych antygenow (nie widza ich). Dopiero po urodzeniu komorki maja kontakt z antygenami, co warunkuje ich roznicowanie funkcjonalne. Dalej wedruja one do obwoowych naczyn limfatycznych, gdzie zachodza reakcje immunologiczne. Uklad immunologiczny funkcjonuje prawidlowo, gdy jego komorki sa kompetentne immunologicznie, czyli wtedy gdy po kontakcie z antygenem dochodzi do reakcji.
Populacja komorek ukladu immunologicznego nie jest homogenna. Z komorek hemopoezy (bez receptorow) wyodrebniaja się dwie linie: linia leukocytalna (limfocyty NK,K,T,B, komorki dendrytyczne) i linia mielocytalna (z mielocytow powstaja m.in. plytki krwi, bazofile i neutrofile). Kazda komorka ma markery na swojej powierzchni, które umozliwiaja ich wykrycie i rozroznienie. limfocyty T
Grasica odpowiada za dojrzewanie limfocytow T. Skladaja się na nia dwa platy zbudowane z drobniejszych placikow ( na każdy sklada się kora, rdzen, cialka grasicze). Zrab (kora+rdzen) to najwazniejsza czesc grasicy - zawiera makrofagi (rdzen i kora), komorki dendrytyczne (rdzen), zas na granicy kory i rdzenia znajduja się tymocyty - cialka grasicze bedace prekursorami limfocytow T. Tymocyty w korze tworza zbite struktury otoczone nablonkiem (tkanka opiekuncza). Im dalej do wnetrza, tym staja się one luzniej ulozone, aż do pojedynczych komorek. Dojrzewanie i roznicowanie zachodzi poczatkowo w korze, potem w rdzeniu, naczyniach limfatycznych, z których wedruja do krwioobiegu i naczyn obwodowych. Na powierzchni makrofagow, komorek dendrytycznycg i nablonka znajduja się antygenty, których rozpoznawania : „ucza się” tymocyty. Dzieki barierze krew-grasica tymocyty nie maja kontaktu z obcymi antygenami, stad ucza się tolerancji jedynie dla wlasnych antygenow. Grasica nie zanika z wiekiem, ale zanika tkanka limfoidalna. Poczatkowo zanika ok. 1% tkanki rocznie. Po 50 roku zycia - 0,8%, zas calkowity zanik wysepuje około 120 roku zycia. Organizm pochlania duzo energii na produkcje tymocytow. Po urodzeniu na (obwod trafia 100mld komorek/dobe. Jest to 5% produkowanych tymocytow (reszta ulega apoptozie). Są to komorki dlugozyjace. Rozniowania limfocytow T nie można przedstawic w sposób calkowicie klarowny.
Protymocyty (prekursory tymocytow) docieraja do grasicy w 7-9 tygodniu zycia plodowego. Pochodza one z komorek których poprzednimi miejscami pobytu był: woreczek zoltkowy, watroba plodowa i szpik. Roznicuja się one z limfoidalnych komorek macierzystych, których w szpiku jest ok. 0,1%. Protymocyty maja na swojej powierzchni m.in. struktury CD7, CD38 i CD45, zawieraja transferaze nukleotydow terminalnych i może w nich już zachodzic ekspresja lancucha TCRγ. Do grasicy przyciagaja je pewne czynniki chemotaktyczne, produkowane przez komorki zrebu. Wazna role
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)