Opracowania, Watt Robinson Kruzoe homo oeconomicus

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowania, Watt Robinson Kruzoe  homo oeconomicus - strona 1

Fragment notatki:

Watt „Robinson Kruzoe - homo oeconomicus” (Elwira Poczajewiec; 499-505)
“Człowiek ekonomiczny” to symbol nowego indywidualistycznego światopglądu w jego aspkcie ekonomicznym. Wszyscy bohaterowie Defo'ego dążą do zdobycia pieniędzy, które on nazwał „podstawowym miernikiem wartośći tego świata”. Charakterystyczna cecha nowoczesnego kapitalizmu- to rachunek zysków i strat stosowanych powszechnie w księgowości. Mentalność księgowa góruje nad wszystkimi myślami, uczuciami Robnsona Kruzoe.
Styl myślenia, który jest charakterystyczny księgowośći jest jednym z najważniejszych aspektów porządku społecznego. Stosuneki międzyosobowe są oparte na umowach ( pisemnych)
Pod wpływem wzrostu ekonomicznego indywidualizmu, wrodzonego szaunku dla księgowości, umów prawnych, pierwszorzędności ekonomicznej, osłabieniu polegają więzi tradycyjnych związków grupowch, a pojawiaja się dążenia do pozaekonomicznej satysfakcji i rozrywki.
Tak Robinson Kruzoe porzuca rodzinę dla polepszenia swojej sytuacji materialnej( motyw homo oeconumi cus) Dążenie do poprawy własnego losu, porzucenie rodzinnego domu są to charakterystyczne kroki dla modelu życia indywidualisty. Ciągły ruch i niepokój to podstawa szczęścia.
Więzi rodzinne dla Robinsona Kruzoe nie stanowią dużej wartości. Interesy znaczą dla niego o wiele więcej.
Pogn za zyskiem potęguje ruhliwość jednostki. Jedynym powołaniem Kruzoego jest ta właśnie pogoń za zyskiem, a terenem jego działania jest cały świat. Dla Defo nie mają znaczenia więzi rodzinne i satysfakcja seksulana.
Kruzoe na wyspie nie odzczuwa najmniejszych pokus seksualnych. Modli sie do Boga by mu zesłąl kogoś, choś potrzebuje bardziej niewolnika. Żona ma służyć jako pomoc w przeprowadzaniu interesów.
Kruzoe ocenia ludzi według wartości handowej. Żałuje o tym, że sprzedał Xury'ego(który pomógł mu w ucieczce z niewoli) tylko wtedy, gdy brak mu siły roboczej. Egocentrycznym przejawia się, dgy nadaje imię Piętazkowi, nie zaś pyta się o to, jak się nazywa.
Więzy uczuciowe odgrywaja w Robinsonie Kruzoe rolę niewielką. Tylka pieniądze stanowią przyczynę głębokich uczuć, a przyjażń ofiarowuje tylko tym, którym można powierzc własne interesy. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz