Opracowane -pytania na kolkwium z mięśni

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowane -pytania na kolkwium z mięśni - strona 1 Opracowane -pytania na kolkwium z mięśni - strona 2 Opracowane -pytania na kolkwium z mięśni - strona 3

Fragment notatki:


1. M. czworoboczny
2. M. najszerszy grzbietu 3. Prostownik grzbietu 4. Piersiowy większy 5. M. zębaty przedni 6. M. prosty brzucha 7. M. skośny zew. 8. Mm. między żebrowe zew. i wew. 9. Przepona 10. M. mostkowo - obojczykowo - sutkowy 11. M. pośladkowy większy, średni, mały 12. M. czworogłowy uda 13. M. tylny uda : m. półścięgnisty, półbłoniasty, dwugłowy uda 14. M. gęsiej stopki 15. M. trójgłowy łydki 16. M. piszczelowy przedni 17. M. strzałkowy długi i krótki
18. M. naramienny i ramienny 19. M. dwugłowy ramienia 20. M. trójgłowy ramienia 21. M. przywodziciel wielki 22. M. ramienno - promieniowy 23. Zginacz powierzchniowy palców 24. Prostownik palców 1. m. czworoboczny (m. trapesius) - należy do mięśni kolcowo - ramiennych, płaski, szeroki, kształt trójkątny, wierzchołkiem skierowany do okolicy barku, pokrywa okolicę karku i górną część grzbietu (leży najbardziej powierzchownie ze wszystkich mięśni). Przyczep początkowy - ciągnie się od kości potylicznej do 12 kręgu piersiowego. Na kości potylicznej przymocowuje się do kresy karkowej górnej i guzowatości potylicznej zew. W odcinku szyjnym biegnie wzdłuż więzadła karkowego, a następnie przyczepia się do wyrostka kolczystego 7 kręgu szyjnego i więzadła karkowego. W odcinku piersiowym przyczepia się do wyrostków kolczystych i więzadła nadkolcowego. Przyczep końcowy - można podzielić na 3 części : górna - przyczepia się do końca barkowego obojczyka, środkowa - kończy się na wyrostku barkowym łopatki, dolna - zakończona na grzebieniu łopatki. Czynności mięśnia : cofa barki, zbliża łopatki do kręgosłupa, dźwiga bark ku górze, zgina głowę w bok i pochyla głowę do tyłu. Obniża również bark, unosi tułów (np. podczas zwisu), zbliża łopatkę do kręgosłupa. Unerwienie : pochodzi od nerwu dodatkowego i gałęzi splotu szyjnego. 2. m. najszerszy grzbietu (m. latisimus dorsi) - znajduje się w dolnej okolicy grzbietu i w bocznej okolicy klatki piersiowej. Kształt trójkątny, podstawą zwrócony do kręgosłupa, a wierzchołkiem skierowany do dołka pachowego. Jest największym z mięśni. Przyczep początkowy (w 4 miejscach) : 1. część kręgowa znajduje się na wyrostkach kolczystych dolnych kręgów piersiowych, wszystkich kręgów lędźwiowych i na grzebieniu pośrodkowym 2. część biodrowa bierze początek na wardze zew. grzebienia biodrowego 3. część żebrowa odchodzi od 4 ostatnich żeber (zew. pow.) 4. część łopatkowa odchodzi od pow. kąta dolnego łopatki. Przyczep końcowy - biegnie w kierunku dołu pachowego i przyczepia się do guzka mniejszego kości ramiennej Mięsień ten wykonuje : opuszcza uniesione ramie, przywodzi i tyłozgina i nawraca. Unosi tylne żebra. M. ten bierze udział podczas kaszlu i odksztuszania. 3. m. prostownik grzbietu (m. erector spinae) - największy spośród głębokich mięśni, biegnie z okolicy krzyżowej do okolicy karku. Rozpoczyna się masą mięśniowo - ścięgnista na pow. kości krzyżowej, na grzebieniu biodrowym i więzadłach krzyżowo - biodrowych oraz na wyr. kolczystych kręgów lędźwiowych. Czynność : dwa pasma - boczne (mięsień biodrowo - żebrowy, przyśrodkowe (m. najdłuższy).


(…)

… głowy łączą się na wysokości połowy ramienia i tworzą wspólny brzusiec. Brzusiec ten przechodzi w mocne ścięgno, przyczepia się na guzowatości kości promieniowej. Jest to mięsień dwustawowy. Najważniejsza funkcja : działanie na staw łokciowy. W stawie tym zgina i odwraca przedramię. Posiada również takie czynności jak : zgina ramię w stosunku do przedramienia, bierze udział w odwodzeniu ramienia. Głowa…
… i wyrostku mieczykowatym mostka. Przyczep końcowy : włókna biegną w dół i są w swym przebiegu poprzedzielane są przez 3-4 smugi ścięgniste na odcinki. U dołu mięsień zwęża się i przechodzi w płaskie ścięgno i przyczepia się do gałęzi górnej kości łonowej i do przedniej pow. spojenia łonowego. Mięsień ten otoczony jest dwuścienną pochewką (vagina m. recti abdominis). Czynność : działając obustronnie zgina…
…). Czynność : prostownik i słaby przywodziciel uda w stawie biodrowym. Natomiast w stawie kolanowym pomaga w zginaniu i nawracaniu goleni m. półbłoniasty (m. semimembranosus) Przyczep początkowy : zaczyna się płaskim ścięgnem na guzie kulszowym. Następnie przechodzi w szeroki brzusiec, który ogranicza dół podkolanowy (fossa poplitea). Przyczep końcowy : ścięgno końcowe kieruje się ku dołowi. Przechodzi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz