To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MIĘŚNIE OBRĘCZY KOŃCZYNY GÓRNEJ 1. M. naramienny ( m. deltoideus ) - leżący powierzchownie, największy mięsień okolicy barku o kształcie odwróconej greckiej litery Δ. Budowa Proksymalnie mięsień przyczepia się do końca barkowego obojczyka , wyrostka barkowego łopatki i dolnego brzegu grzebienia łopatki. Przyczep końcowy wspólny dla całego mięśnia tworzy ścięgno biegnące do guzowatości ramiennej kości ramiennej . Funkcje Część barkowa odwodzi ramię aż do poziomu. Podnoszenie ramienia powyżej poziomu odbywa się w stawach obojczykowych. Część obojczykowa przywodzi do przodu i dokonuje ruchu obrotowego ramienia do wewnątrz. Część grzebiebniowa przywodzi do tyłu i dokonuje rotacji ramienia na zewnątrz. 2. M. nadgrzebieniowy (m. supraspinatus ) - trójkątny mięsień rozpostarty między dołem nadgrzebieniowym łopatki do końca bliższego kości ramiennej . Budowa Przyczep proksymalny znajduje się w dole nadgrzebieniowym łopatki oraz na powięzi nadgrzebieniowej. Przyczep dystalny kończy w postaci mocnego ścięgna przyczepia się do guzka większego kości ramiennej i do torebki stawowej stawu ramiennego . Funkcje Mięsień nadgrzebieniowy odwodzi ramię oraz napina torebkę stawu ramiennego. Wykonuje dodatkowo niewielką rotację ramienia na zewnątrz. 3.M. podgrzebieniowy ( m. infraspinatus ) - płaski mięsień zlokalizowany na grzbietowej powierzchni łopatki . Budowa Przyczep bliższy znajduje się w dole podgrzebieniowym łopatki, przyśrodkowo. Częściowo przyczepia się również do przegrody włóknistej oddzielającej go od mięśni obłego mniejszego i obłego większego . Przyczep obwodowy w formie płaskiego ścięgna, częściowo zrośniętego z torebką stawu ramiennego , przyczepia się do guzka większego kości ramiennej . Funkcje Odwracanie ramienia (rotacja na zewnątrz). Częściowo wspomaga podnoszenie ramienia. Napinanie torebki stawu ramiennego. 4. M. obły mniejszy (m . teres minor ) - podłużny, mały mięsień przebiegający wzdłuż dolnej krawędzi mięśnia podgrzebieniowego . Budowa Przyczepia się do powierzchni grzbietowej bocznego brzegu łopatki . Przechodząc w ścięgno przytwierdzone do powierzchni dolnej guzka większego kości ramiennej i torebki stawowej stawu ramiennego . Funkcje Rotacja kości ramiennej na zewnątrz oraz napięcie torebki stawowej. 5. M. obły większy ( m. teres major ) - mocny mięsień rozpostarty między dolnym kątem łopatki a górnym fragmentem trzonu kości ramiennej . Budowa Przyczep bliższy znajduje się na powierzchni grzbietowej w okolicy dolnego kąta łopatki. W swoim przebiegu włókna mięśnia kierują się ku górze i do boku. Przyczep dalszy tworzy mocne ścięgno dochodzące do guzka mniejszego kości ramiennej.
(…)
… zlokalizowany na tylnej stronie ramienia w okolicy łokcia.
Budowa
Przyczep bliższy znajduje się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, obejmuje dodatkowo więzadło poboczne promieniowe. Przyczep dalszy zlokalizowany jest po stronie tylnej kości łokciowej.
Funkcje
Współpracuje z mięśniem trójgłowym ramienia w prostowaniu stawu łokciowego. Napina torebkę stawową. Zwiera kości promieniową i łokciową.
Mięśnie…
… przyśrodkowej ramienia i na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Głowa łokciowa (łac. caput ulnare) posiada przyczep proksymalny zlokalizowany na wyrostku dziobiastym kości łokciowej. Dystalnie obie głowy łączą się kierując się skośnie ku dołowi i bocznie, gdzie przechodzą w krótkie płaskie ścięgno położone na powierzchni bocznej kości promieniowej.
Funkcje
nawracanie przedramienia w stawach promieniowo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)