Opinia publiczna - pojęcie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opinia publiczna - pojęcie  - strona 1 Opinia publiczna - pojęcie  - strona 2 Opinia publiczna - pojęcie  - strona 3

Fragment notatki:

Opinia publiczna Pojęcie to jest stosunkowo nowe, gdyż stosowane od XX wieku.
Sartori → wyrażenie to stworzono w dziesięcioleciach poprzedzających Rewolucję Francuską. Nawiązuje do rozróżnienia doxa a episteme. Doxa może być prawdziwa, ale nie musi. Nie jest tak ugruntowana argumentacyjnie jak episteme.
Opinię publiczną poprzedzały:
Późnorzymski Vox populi
Średniowieczna Doktryna Przyzwolenia
Wola Powszechna Rousseau i Machiavelli
Opinia publiczna to np. reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne, jako stan świadomości danej zbiorowości na działania publiczne.
Społeczność, bądź wielość społeczności, w której rozproszone stany umysłu (opinie) wchodzą we wzajemne oddziaływania, z natłokiem informacji, dotyczących stanów res publika - tego do czego odnosi się opinia publiczna (państwo, jego instytucje, urzędy, administracja).
Upublicznianie ma charakter ujawniania i oddziaływania, które może nas różnić lub dzielić.
Narodziny opinii publicznej → Hobbes → Lewiatan IV księga Nasza wola podlega naszym mniemaniom. Tej subiektywnej woli podlegają nasze działania. Ludzkim światem rządzą mniemania, prywatne doświadczenia i pobudki. Prowadzi to do wojny mniemań. Wojna nie ma nic przeciw mniemaniom. Walka partykularnych mniemań karze lokować jej uczestników w stanie natury.
Uosobieniem rozumu publicznego jest natomiast publiczna władza - suweren. Zmuszony jest on ograniczyć konflikt mniemań by uniknąć wojny, na którą w cywilno-prawnym państwie brak miejsca.
Panujące opinie są zazwyczaj fałszywe, a to zagrożenie dla państwa łądu. → Czegoś takiego jak opinia publiczna nie ma i być nie może, bo to tylko prywatne przeświadczenia, a z nimi do sfery publicznej nie wchodzimy. Hegel → Opinia ludu nie wypływa z wiedzy, wypływa z chęci władzy i własnych korzyści. Opinia publiczna może wynieść na piedestał każdego.
Opinia publiczna zasługuje na poważanie i pogardę - z punktu widzenia swych konkretnych wypowiedzi wyrażających prywatne interesy.
Niezależność od niej jest pierwszym warunkiem dokonania dzieła rozumnego. W opinii publicznej jest wszystko co prawdziwe i fałszywe, zagrożenie publicznego (rozumności) przez prywatne (nierozumność).
Hobbes jako zwolennik jak najszerszej opinii publicznej, kiedy zaleca by światli obywatele mieli dostęp do osoby władcy, bowiem obywatel ma prawo do informacji, a suweren ma obowiązek mu jej udzielić.
Zagadnienie opinii publicznej stanowi jeden z punktów ciężkości całej jego filozofii politycznej, pomimo że samo twierdzenie opinia publiczna tam nie występuje.
Suweren jako osoba publiczna może zakrawać na wewnętrzną sprzeczność. Ten motyw znajduje symboliczne potwierdzenie w konstrukcji dawnych siedzib królewskich, chronionych przed wrogiem, oraz przed racjonalnym obywatelem, otwierającym podwoje komnat.


(…)

… tych środków i dostęp do nich.
Źródła tworzenia się opinii publicznej:
elity gospodarcze
elity polityczne
grupy ideowe (ośrodki edukacyjne, mass - media)
media
osoby dobrze poinformowane, grupy odniesienia - ważne na szczeblu lokalnym
Środki przekazu konkurują ze sobą, korygując nawzajem podawane informacje.
Wytwarzanie opinii publicznej jest poziome, z uwagi na samą konkurencję wszyscy są równi w swej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz