Opakowania PET

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opakowania PET - strona 1

Fragment notatki:

Zagadnienia poruszane w notatkach to m.in.: co to jest PET, sposoby prowadzenia recyclingu PET, rozdział mieszanin materiałów polimerowych PET, PE, PP, PS, PVC, wykorzystanie różnic gęstości polimerów, selektywne rozpuszczanie, wykorzystanie produktów recyclingu materiałowego PET, materiały termoizolacyjne z PET-ów itp.

PET
Wstęp :
Rynek opakowań zaliczany jest do dziesięciu największych na świecie rynków branżowych. Największą pozycję stanowią opakowania do żywności. O wielkości tego rynku informuje ilość i wartość materiałów zużytych do produkcji opakowań. Do końca 2001 ilość tworzyw sztucznych zużywanych do produkcji opakowań żywności wynosiła 6,5 milionów ton, a ich wartość to 23,2 mld dolarów. Wiąże się to ze światową tendencją jak najlepszego zaprezentowania towaru. Tworzywa sztuczne pozwalają nie tylko na przedłużenie okresu trwałości artykułów żywnościowych, ale także na efektowne wyeksponowanie ich świeżości i jakości. Role te spełniają zwłaszcza folie nowych generacji - miękkie, przezroczyste i ekologiczne. Na świecie dokonuje się duży postęp w zakresie opakowań PET. Postęp dotyczy zmniejszenia masy butelek o pojemności 2 l do napojów gazowych poniżej 50 g (poprzednio 63 g). W celu ułatwienia zbiórki i segregacji, butelki PET znakuje się numerem i symbolem tworzywa, a nakrętki i etykiety wytwarza się z łatwo usuwalnego polipropylenu. Wprowadzono również nową generację butelek PET przeznaczonych do 20-krotnej rotacji. Duży udział zużycia butelek PET do napojów, pozytywne prognozy ich produkcji, a także stosunkowo duża podatność do recyklingu decydują o wdrażaniu systemów ich pozyskiwania i przetwórstwa. W kraju występuje jeszcze niewielkie zainteresowanie przetwórstwem odpadów z tworzyw sztucznych, co powoduje niepodejmowanie zbiórki tego rodzaju odpadów bądź zaleganie zebranego surowca. W roku 1992 ilość odpadów z tworzyw sztucznych wyniosła 167,2 tys. ton w skali kraju. Łączne zapotrzebowanie na opakowania z tworzyw sztucznych w 2000 r. wzrosło do 314 tys. ton. Z tworzyw sztucznych najpraktyczniejsze do pozyskania z odpadów komunalnych są opakowania z tworzyw termoplastycznych, a w szczególności popularne butelki z PET (traftalen polietylenu) czy też wyroby kształtowe z PP (polipropylenu) i PE (polietylen). Cienkie woreczki foliowe, tak chętnie rozdawane w sklepach do najmniejszego zakupionego produktu, są praktycznie nie do wykorzystania. Według danych Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań światowe zużycie PET na opakowania - butelki i folie - charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu z 1010 tys. ton w 1989 r. do 2100 tys. ton w roku 1998. W Polsce liczba i masa butelek PET produkcji krajowej obciążających środowisko wzrosła z 200 mln szt. - 11,9 tys. ton w roku 1991 do 420 mln szt. - 25,0 tys. ton w roku 1995. Udział importu szacuje się poniżej 100 mln szt. [2] Średnio, każdy Europejczyk wytwarza ok. 370 kg odpadów, z czego 49% stanowią ww. odpady użyteczne, a udział opakowań jednorazowego użytku wynosi ok. 35%, podczas gdy w 1960 r. wynosił tylko 17%.

(…)

…, lakiery, laminaty
Produkty glikolizy stosuje się do wyrobu żywic poliestrowych poprzez typową kondensację oligomerów z bezwodnikiem maleinowym i glikolem. W przeciwieństwie do PET poliester ten oraz niższe oligomery PET są rozpuszczalne w styrenie i mogą być stosowane do wyrobu lakierów oraz laminatów poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym.
Oligomery PET można poddać transestryfikacji gliceryną…
… termoizolacyjnych jest odpadowy PET. Stosują go m.in. firmy Eastman Chemicals i Martin-Color-Fi do wytworzenia włókien ciętych, które stosuje się jako techniczny materiał izolacyjny. Wydajność energetyczna takiej izolacji jest większa niż izolacji z włókna szklanego. W USA firma Embrace Systems produkuje materiał izolacyjny typu "sandwich" w ten sposób, że skędzierzawione, puchowe włókna otrzymywane z recyklingu…
… się w dwuślimakowej wytłaczarce z udziałem modyfikatora - oksazoliny. Otrzymany tą metodą nowy polimer charakteryzuje się właściwościami różniącymi się od właściwości polimerów wyjściowych. Gatunki podstawowe różnią się zawartością polietylenu. Produkty specjalne zawierają napełniacze: - włókno szklane, - zespół napełniaczy w postaci krótkiego włókna szklanego i kulek szklanych, - mika PET otrzymany z surowców…
… się, że nie !! Na rynku znaleźć można oferty sprzedaży butelek PET do napojów, oleju, do chemii gospodarczej : wszelkiego typu, koloru, pojemności, a także preformy, folię termokształtowalną z poliestrów PET i polistyrenu oraz różne rodzaje opakowań wg życzeń klientów. Maksymalne temperatury stosowane w ich metodzie produkcji za pomocą wytłaczania / wtryskiwania i rozciągania z rozdmuchem wahają się w zakresie od 260…
…. Dla mieszaniny PE, PP, PS, PET, PVC i ksylenu jako rozpuszczalnika, optymalne temperatury poszczególnych etapów selektywnego rozpuszczania wynoszą:
polimer         temperatura
PS                     25°C
LDPE                75°C
HDPE              105°C
PP                   120°C
PVC                138°C
PET              nierozpuszczalna pozostałość produkty Recykling materiałowy PET w celu zastosowania…
…. styropian), a także wyższej wytrzymałości na zginanie i działanie sił ściskających spieniony polistyren, uzyskiwany w procesie wytłaczania porującego. Znany i stosowany jest również spieniony, sztywny poliuretan, cechujący się korzystnymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz w postaci pianki elastycznej posiadającej właściwości dźwiękochłonne oraz zdolność do nasiąkania wodą. Przemysłowe wyroby…
… lub monoglicerydem nienasyconego kwasu tłuszczowego otrzymując polimer rozgałęziony. Usieciowanie takiego polimeru daje trwałą powłokę lakierową, stosowaną np. do izolacji drutu miedzianego.
   Kleje i pianki poliuretanowe W poliuretanach częściowe zastąpienie giętkich segmentów adypinowych resztami kwasu tereftalowego lub oligomerami PET modyfikuje właściwości elastomerów. Mała (do 15%) zawartość kwasu…
… wtórnych może konkurować z tworzywami konstrukcyjnymi takimi jak poliamidy, poliweglany czy poliacetale, ponieważ posiada właściwości porównywalne, a niektóre nawet lepsze (praktycznie brak chłonności wilgoci, wyższa temperatura HDT), przy jednocześnie znacznie niższej cenie, wynikającej z zastosowania surowców wtórnych. ISTOTNE ZALETY TECHNOLOGII Ekologiczność - zagospodarowanie odpadów PET i w efekcie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz