Omów zasadę sadowego wymiaru sprawiedliwości-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Omów zasadę sadowego wymiaru sprawiedliwości-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Omów zasadę sadowego wymiaru sprawiedliwości. Obowiązek wnikliwego wszechstronnego zbadania sprawy w postępowaniu kar. wiąże się z powagą wymiaru sprawiedliwości oraz ze znaczeniem i ciężarem rozstrzygnięć zapadających w toku postępowania, a podejmowanych przy urzeczywistnianiu prawa karnego, dot. Najczęściej sfery wolności człowieka, wyjątkowo nawet życia, gdy orzeczona zostaje kara śmierci, tam gdzie ta kara jest stosowana.
Pojecie wymiaru sprawiedliwości i jego granic (podmiotowych) nie zostało w nauce w ścisły sposób wyjaśnione. Istotę wymiaru sprawiedliwości stanowi działalność niezawisłych sądów, wyrażająca się w rozstrzyganiu konfliktów prawnych i wydawaniu orzeczeń czyli w stosowaniu prawa (materialnego) w konkretnych sprawach (karnych i cywilnych) cywilnych charakterze konfliktowym.
W procesie prowadzonym na podstawie kpk organem wymiaru sprawiedliwości jest więc niezawisły sąd, wykonujący w postępowaniu karnym działalność główną. Inne natomiast orany występujące w postępowaniu karnym, jak prokurator, organy dochodzenia, są jedynie organami współdziałającymi w wymiarze sprawiedliwości, chociaż ich działalność potocznie nazywa się pozasądowe organy procesowe organami wymiaru sprawiedliwości.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz