Omów zasadę równouprawnienia stron Zasada równości stron nie jest skodyfikowana, lecz wynika z wielu przepisów, a także z omówionej poprzednio zasady kontradyktoryjności. Równość stron jest bowiem warunkiem prowadzenia uczciwego sporu. Zasada równości stron wynika z równego prawa do wniosków, wypowiadania się co do każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu (art.. 367 k.p.k.). Jeżeli w jakiejkolwiek kwestii jedna ze stron zabierze głos, prawo głosu przysługuje wszystkim innym stronom, obrońcy oskarżonego i oskarżonemu przysługuje zawsze głos ostatni (art. 367 § 2 k.p.k.).
Od zasady równości stron istnieją jednak wyjątki, które przewidują przyznanie większych praw jednej strome. Np. w postępowaniu przygotowawczym mniej uprawnień niż podejrzanemu przysługuje pokrzywdzonemu, którego nie zaznajamia się z materiałami sprawy (art. 321 k.p.k. W postępowaniu jurysdykcyjnym w stosunkach między prokuratorem a oskarżonym nie ma pełnej równości stron. Znajomość problematyki prawnej, którą posiada prokurator daje mu przewagę, którą oskarżony może wyrównać korzystaniem z pomocy obrońcy. Prokurator ma obowiązki wynikające ze spoczywania na nim ciężaru dowodowego oskarżenia a oskarżony ma prawo do obrony. Oskarżony ma jednak określone przywileje (favor defensianis). Są nimi zwłaszcza: prawo do obrony materialnej i formalnej, gwarancje domniemania niewinności i zasada in dubio pro reo, prawo ostatniego głosu na rozprawie (art. 406 k.p.k.). Ustawa przewiduje także określone preferencje dla prokuratora, który np. może brać udział w każdym posiedzeniu sądu (art. 96 § l k.p.k.), ma prawo wglądu w akta i prawo żądania przesłania mu akt sprawy sądowej, w każdym jej stanie, jeżeli nie tamuje to biegu postępowania (art. 156 k.p.k.).
Według k.p.k. z 1969 roku ograniczona była zasada równości pozostałych stron. Np. uprawnienia oskarżyciela posiłkowego w apelacji były ograniczone, gdyż mógł on wnieść apelację tylko co do winy. Powód cywilny mógł skarżyć tylko wtedy wyrok w postępowaniu apelacyjnym, kiedy wyrok zaskarżył oskarżyciel lub oskarżony. Obecnie ograniczeń tych nie ma.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)