To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
OKREŚLENIE INWESTOWANIA We współczesnej teorii zarządzania finansami przyjmuje się, iż podstawowym, długookresowym celem każdego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja finansowych korzyści jego właścicieli czyli ich bogactwa. Inaczej mówiąc : celem tym jest maksymalizacja wartości rynkowej przedsiębiorstwa , które w przypadku notowanych na giełdzie spółek akcyjnych przejawia się wzrostem notowań ich akcji .
Planowanie inwestycji w przedsiębiorstwie jest elementem strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem i angażuje jego wszystkie działy: marketingu, rachunkowości finansowej i zarządczej, produkcji itp., Wyróżnia się dwa podstawowe etapy polityki inwestycyjnej w firmie:
Etap I - formułowanie polityki inwestycyjnej
określanie, rangowanie potrzeb inwestycyjnych - ustalanie przesłanek i celów inwestowania,
rozpoznanie potencjalnych możliwości finansowych własnych i obcych,
negocjowanie i pozyskiwanie zasobów finansowych, rzeczowych, wykonawczych,
określenie zamierzonej polityki inwestycyjnej,
sformułowanie wariantów strategii inwestycyjnej i ich związków w ramach ogólnej strategii przedsiębiorstwa,
opracowanie wersji projektów inwestycyjnych,
wybór przyszłej strategii inwestycyjnej,
Etap II - realizacja i ewentualna modyfikacja polityki inwestycyjnej
podjęcie decyzji inwestycyjnej,
realizacja przyjętej strategii inwestycyjnej,
oddziaływanie na otoczenie, gdy wystąpią sygnały o zagrożeniu realizacji przyjętej polityki (strategii) inwestycyjnej,
w sytuacji przymusowej, opracowanie kolejnej wersji strategii inwestycyjnej i sposobu jej realizacji w nowych warunkach.
Polityka inwestycyjna przedsiębiorstwa to zbiór działań i czynności prowadzących do realizacji planowanych strategii inwestycyjnych, które będą zgodne z założeniami strategii globalnej przedsiębiorstwa.
Rys. Proces podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Zmiany w otoczeniu organizacji funkcjonującej we współczesnym świecie: zmiany kulturowe, "globalizacja" gospodarek krajowych (triadyzacja), humanizacja gospodarki, tendencja zmiany struktur hierarchicznych w funkcjonalne, traktowanie informacji jako towaru, interdyscyplinarność, rozszerzenie horyzontów społeczeństwa, zmiany jakościowe, zmiana perspektywy, dynamiczny rozwój komunikacji i technologii itp., wymuszają zmiany stylu zarządzania, zmiany jego formuł. Istnieje wiele tłumaczeń słowa ,,inwestowanie'' czy ,,inwestycje''.
W ujęciu encyklopedycznym inwestycje to nakłady gospodarcze dokonywane w celu stworzenia lub powiększenia środków trwałych .
(…)
… eksploatacji ze sprzedaży wyrobów i usług oraz z likwidacji obiektu inwestycyjnego (tzw. wartość rezydualna przedsięwzięcia) .
Wydatkowanie środków pieniężnych odbywa się w fazie przygotowania i realizacji a następnie w fazie eksploatacji inwestycji .
Wpływy i wydatki należy odróżnić od nakładów , kosztów czy przychodów , które należy uściślić terminologicznie [32] :
Nakłady nie są związane z wydatkowaniem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)