Okres stalinowski w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1106
Wyświetleń: 3570
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okres stalinowski w Polsce - strona 1 Okres stalinowski w Polsce - strona 2 Okres stalinowski w Polsce - strona 3

Fragment notatki:

Okres stalinowski w Polsce Stalinizm w Polsce to lata 1948-1956. Okres ten rozpoczęły:
do 1948 r. komuniści starają się pokonać opozycję
sfałszowane wybory w 1948 r.
konferencja w Szklarskiej Porębie
Następuje radykalna stalinizacja społeczeństwa, terror, represji (apogeum to lata 50). Jest to już uderzenie w społeczeństwo a nie w pojedyńcze grupy. Rośnie rola sowieckich doradców. To oni decydują o działaniach poszczególnych ministerstw. Narastają represje wobec komunistów Żydów. Komuniści pochodzenia Żydowskiego na skutek tych represji (Bergman, Minc), pod hasłem walki z polskim szowinizmem rozpoczęli rozgrywkę wewnątrz partyjną. Uderzają oni w grupę Gomułki (Kliszko, Jużwiak, Słowński). Wykorzystują oni przemówienie Gomułki z 1948 r. „O robotnikach polskich” w którym skrytykowano SDKPiL. Gomułka zostaje aresztowany. Kościół W 1948 r. umiera prymas Hlond. Jego następcą zostaje Wyszyński. Atak na kościół rozpoczął Antonii Piwowarczyk, który to zarzucił kościołowi brak sympatii do rząd. Grupami rozłamowymi działającymi w kościele były Pax i Komisja Księży Patriotów. W 1949 r. papież Pius XII wydaje dekret w którym grozi ekskomuniką wszystkim, którzy podjęli współpracę z komunistami. Uratowało to Francję i Włochy. Cud Lubelski - pojawienie się łez na obrazie Matki Bożej. Sekretarz Episkopatu Biskup Chronowski wysuwa koncepcję komisji poprawiającej kontakty kościół-państwo. W VIII 1949 r. uchwalono ustawę „O wolności wyznania”. Był to atak na kościół. Następuje próba podporządkowania organizacji i stowarzyszeń kościelnych. Kościół w obronie je rozwiązał. Spowodowało to klerykalizację kościoła. W III 1949 r. uchwalono ustawę „O dobrach martwej ręki” - odbieranie ziemi kościołowi. Wyszyński podpisuje porozumienie kwietniowe z komunistami. Kościół oficjalnie uznaje ustrój obowiązujący w Polsce. Daje to chwilę wytchnienia kościołowi. X 1953 r. aresztowanie prymasa. Przemiany w sztuce i kulturze Zjazd intelektualistów we Wrocławiu. Kongres ten pod tytułem Obrona pokoju był sukcesem polski. Udział m.in. Picasso. Socrealizm
Gloryfikacja ludzi pracy - Ostrowski „Kto wyrąbie więcej niż ja?”
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej
Zjazd Literatów Polskich - przyjęcie socrealizmu. Przeciwnicy ustroju - Herber, Tylman, Zawiejski.
Pacyfikacja środowisk wolnych zawodów
W nauce następuje zniszczenie socjologii i cybernetyki. Odsuwanie wielu profesorów i awansowanie na ich miejsce ludzi wiernym partii. Umacnianie pozycji Bolesława Bieruta Jakub Berman i Hilary Minc, członkowie Biura Politycznego KC PZPR odpowiedzialni za ideologię i gospodarkę, tracą silną pozycję w konsekwencji antysemickiej nagonki w ZSRR

(…)

…). W rolnictwie zakładano rozwój państwowych gospodarstw rolnych oraz kolektywizację gospodarstw indywidualnych.
W Planie Sześcioletnim dokonana została też rozbudowa miast, lecz cel rozbudowania miał w mniejszym znaczeniu poprawę warunków życia a bardziej cele propagandowe.
Konstytucja z 1952 roku Napisana pod dyktando Stalina, wprowadzała nową nazwę państwa: Polska Rzeczpospolita Ludowa. W PRL „rządzi lud pracujący miast i wsi, stosując demokrację socjalistyczną, przejawiającą się najpełniej w dyktaturze proletariatu” Społeczeństwo w okresie stalinowskim Związek Młodzieży Polskiej jako jedyna organizacja młodzieżowa - powstał w lipcu 1948 r. w wyniku połączenia Związku Walki Młodych, Organizacji Młodzieży Wiejskiej „Wici”, Związku Młodzieży Demokratycznej, Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej…
… 1947 - 1949 plan gospodarczy przygotowany Centralny Urząd Planowania. Plan trzyletni jest uznawany za jedyny skuteczny plan gospodarczy w historii PRL: dzięki niemu w dużej mierze odbudowano gospodarkę ze zniszczeń wojennych. Plan przewidywał równoprawną rolę gospodarce trzech sektorów: państwowego, spółdzielczego i prywatnego. W 1949 miało nastąpić przekroczenie przedwojennej produkcji przemysłowej…
… ludności ze wsi do miast. Mniej korzystnie przedstawiała się sytuacja w rolnictwie. W 1947 zbiory okazały się mniejsze niż oczekiwano.
Plan Sześcioletni 1950-1955
To drugi, po Planie Trzyletnim, z planów gospodarczych wprowadzonych w PRL. Plan przyjęto w formie ustawy uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy w 1950 r. Podobnie jak późniejsze plany pięcioletnie był on jednak wielokrotnie modyfikowany (rozwój…
… na zjeździe za zamkniętymi drzwiami, dokonał krytycznej oceny kultu Stalina i jego metod sprawowania władzy, potępił masowe represje. Tezą referatu było twierdzenie, że Stalin odszedł od słusznej polityki partii komunistycznej, wytyczonej przez Lenina. U zwłok Stalina z mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie i pochowanie ich pod murem kremlowskim. Układ Warszawski 7 maja 1955 r. przyjęcie Republiki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz