Ogrzewanie powietrza - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ogrzewanie powietrza - omówienie  - strona 1 Ogrzewanie powietrza - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Ogrzewanie powietrza - jest przemianą fizycznego stanu powietrza, w której powietrze pobiera ciepło jawne od powierzchni wymiennika. Wynikiem takiej przemiany jest wzrost temperatury powietrza przy stałej zawartości wilgoci. Nośnikiem energii dostarczanej do wymiennik a ciepła jest najczęściej − gorąca woda, rzadziej para wodna, bardzo rzadko spaliny lub prąd elektryczny.
Przemianę stanu w czasie ogrzewania przedstawia na wykresie i-x odcinek linii prostej równoległy do linii x = idem (rys. 4.3).
Nagrzewnice powietrza wykonywane są z rur stalowych ocynkowanych lub rur miedzianych. Na rurach osadzone są żebra stalowe, miedziane lub aluminiowe.
Poszczególne odcinki rur łączy się w rzędy równoległe, czyli w sposób kolektorowy lub szeregowe, czyli wężownicowo. Stosowane są też połączenia szeregowo−równoległe. W tym przypadku tworzone są z kilku rur połączonych szeregowo tzw. obiegi. Przez każdy z nich przepływa jednakowa ilość czynnika. Obiegi te następnie łączone są równolegle w rząd. Rury w rzędzie mogą być ustawione poziomo, co jest zalecane dla nagrzewnic wodnych dla łatwiejszego ich odpowietrzania lub pionowo − dla nagrzewnic parowych w celu lepszego spływu kondensatu. Rzędy łączy się ze sobą szeregowo lub równolegle. Kierunek przepływu powietrza w nagrzewnicy jest prostopadły do przepływu czynnika grzejnego; jest to tzw. Prąd krzyżowy. Przy czym ze względu na sposób podłączenia czynnika grzejnego wyróżnia się układ współprądowo-krzyżowy lub przeciwprądowo−krzyżowy.
tnoz − temperatura powietrza nawiewanego
twoz − temperatura powietrza wywiewanego
tnoz=twoz-SQzjoz/Vqcp
Moc cieplną (wydajność nagrzewnicy) oblicza się z zależności
Qn= ρVc( tnoz - t1) , kW,
Wydajność wymiennika, wynikająca z jego konstrukcji, nigdy nic może być mniejsza od wymaganej, lecz nie powinna też być dużo większa. Nadmiar nie powinien przekraczać 10−15% wymaganej wydajności nagrzewnicy. W przeciwnym razie pojawiają się problemy regulacyjne, zwłaszcza w przypadku częściowego zapotrzebowania mocy na podgrzewanie powietrza Wartości współczynników wnikania ciepła zależą przede wszystkim od prędkości przepływu czynnika grzejnego lub powietrza oraz ich właściwości fizycznych, związanych z temperaturą.
Wartości współczynników wnikania po stronie ożebrowanej można obliczyć tylko w przybliżeniu. Dokładne wartości współczynników wnikania określa się
metodami doświadczalnymi, mają bowiem na nie wpływ liczne czynniki, trudne do ujęcia analitycznego, takie jak:
rzeczywisty stopień burzliwości powietrza,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz