Po co ogrodowi pałac
W średniowieczu - ogród znajdował się poza obszarem rezydencji, zamku, nie miał kompozycyjnego związku z pałacem. Zachowana jest wież widokowa. Ogród symbolizował raj, miejsce absolutnej świętobliwości. Pałac to obraz ziemskiego świata. Patrzenie z zamku na ogród miało powodować chęć znalezienia się w ogrodzie - raju. Ogród był wskazaniem aby człowiek wybierał dobro i szlachectwo żeby znaleźć się w raju. Patrząc z ogrodu na zamek chcemy czuć się bezpiecznie. Zamek odzwierciedla hierarchie, mamy czuć wtedy ze ktoś czuwa nad naszym bezpieczeństwem. W średniowieczu roślinność sprowadzano do wnętrz.
Renesans - Krobielowice - nastąpiło połączenie ogrodu i pałacu. Elewacja rezydencji stanowiła ścianę wnętrza ogrodu. Zamykała z jednej strony ogród. Ogród był na rzucie kwadratu (kwaterowy-podzielony na kwatery). Kwatery były ogrodzone niestrzyżonym żywopłotem. Ogród miał kompozycje otwarta. Pałac i ogród są w miarę harmonijne, żaden z elementów nie dominuje.
Barok - kompozycja osiowa, znajdują się aleje, bramy, kordygarty, oficyny, przeddziedziniec, dziedziniec, rezydencja, tarasy, salon ogrodowy ogrodzony boskietami lub bindażem, brama. Wszystkie elementy są wkomponowane. Pałac stanowi pewne zamkniecie osi, elewacja pałacu stanowi scenografie dla wystaw przypałacowych.palac jest scena, tłem teatralnym
Wiek XVIII i XIX - budynek był ukrywany pod roślinnością pnącą, nie ma w ogrodzie kompozycji geometrycznej, jest kompozycja swobodna, partery wodne to stawy, kanały wodne to strumyki lub rzeki. W pałacu architektura palladiańska (geometryczna). Park swobodny, malowniczy, krajobrazowy. Pojawiają się małe pawilony ogrodowe, które przejmują niektóre funkcje rezydencji: jadalnia, sypialnia. Ogród przejął role pałacu jest dominujący. Zmieniano formę pałacu, różnicowano go, zmieniano elewacje, dobudowywano wieże, wykuwano lodżje, różnicowano wysokości dachów, różnicowano materiał. Budynek sprawiał wrażenie dynamicznego, bardzo malowniczego. Wprowadzono kompozycję strefową: I strefa - bogato występujące elementy geometryczne, kobierce, rabaty, pojawiają się schody, tarasy i roślinność kubłowa, II strefa - znajduje się tu park ukształtowany swobodnie, pawilony, świątynie, pomniki, inskrypcje, kapliczki - elementy ingerencji człowieka, III strefa - krajobraz naturalny, przejście z parku do krajobrazu nie powinno być widoczne, odczuwalne, takie parki i pałace budowano w obrębie dużych lasów, gór lub jezior.
Parki zdrojowe: domy zdrojowe, pijalnie wód, pawilony kąpielowe, kryte galerie, hale spacerowe, miejsca gdzie kuracjusze mogą spacerować. Budowano budynki długie i przeszklone.
Parki publiczne: przejęły funkcje ogrodu dworskiego jest zachowana równowaga pomiędzy światem architektury a naturą. Parki miejskie
(…)
… może być usytuowany centralnie, lub na końcu osi, lub na rogach, na dachu belwederu usytuowane były tarasy. Obok belwederu często budowane były szklarnie, które w XVIII wieku przejęły role pałacyków letnich.
* Silny związek z funkcjami gospodarczymi - dziedziniec folwarczny, folwark - miejsce działalności gospodarczej, folwark bezpośrednio sąsiadował z dziedzińcem pałacowym
* Elementy wodne - woda spełniała…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)