Ogólne zasady stosowania prawa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ogólne zasady stosowania prawa - strona 1 Ogólne zasady stosowania prawa - strona 2

Fragment notatki:


Ogólne zasady stosowania prawa Nie można tłumaczyć się nieznajomością prawa (zasada powszechnej znajomości prawa) Zasada hierarchii aktów normatywnych Prawo intertemporalne (usuwanie kolizji norm w czasie)
Ustawa wchodzi w życie z dniem oznaczonym (np. wchodzi w życie 21.11.2014r. albo wchodzi w życie 3 miesiące po uchwaleniu) Nie można obywateli zaskakiwać! Ustawa późniejsza uchyla ustawę wcześniejszą
Ustawa szczególna wyłącza stosowanie ustawy ogólnej (np. nauczyciel może korzystać z urlopu na innych zasadach niż inne zawody)
Ustawa późniejsza ogólna nie uchyla wcześniejszej szczególnej
Ustawa nie działa wstecz Uchylanie kolizji norm w przestrzeni Obowiązuje prawo ojczyste w stosunkach osobistych, np. 19-letni obywatel Polski chce poślubić 13 letnią obywatelkę Czadu. Polak wg polskiego prawa może wziąć ślub. Podobnie obywatelka Czadu, wedle prawa jej kraju, może wyjść za mąż, zatem małżeństwo może dojść do skutku! Jeśli braliby ślub w Paryżu, ślubu udzielałby na lokalnych zasadach mer Paryża. Do nieruchomości stosuje się prawo kraju, w którym się dana nieruchomość znajduje
Do czynności prawnych stosuje się prawo kraju, w którym czynność została dokonana
Organ orzekający stosuje zawsze własne przepisy proceduralne   Wykładnia prawa Wykładnia prawa - proces myślowy, zmierzający do ustalenia sensu i zakresu stosowania normy prawnej.
 
Źródłem trudności jest niezwykle ogólne formułowanie prawa, np. "Kto zabija człowieka…" - co znaczy "kto"? Kiedy można mówić o zabójstwie?
  Podział wykładni prawa: W oparciu o kryterium autorstwa wykładni: Wykładnia autentyczna - dokonuje jej autor przepisu; powszechnie obowiązuje, wiąże taką samą mocą prawną, jak sam przepis; np. sejm może jej dokonać. Wykładnia sądowa - dokonują jej sądy oraz organy władzy samorządowej. Nie ma mocy powszechnie obowiązującej i wiąże tylko w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem. Możliwe jest, że w dwóch identycznych przypadkach różne sądy na różny sposób zinterpretują prawo i tym samym wydadzą inne wyroki (np. w sprawie ewentualnego wypłacenia pieniędzy za niewykorzystany urlop wypoczynkowy rodzinie zmarłego)
Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów może wpisać zasadę do Księgi Zasad Prawnych , która wiąże wszystkich sędziów Sądu Najwyższego.
Ponadto każdy sąd może się zwrócić do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym. Po otrzymaniu odpowiedzi sędziowie są zobowiązani zastosować się do otrzymanej wykładni. Wykładnia naukowa (doktrynalna) -dokonują jej prawnicy zajmujący się prawem od strony naukowej. Znajduje się w artykułach, glosach (ocenach wyroku), etc. Nie ma mocy powszechnie obowiązującej, jednak ma duże znaczenie (często na niej opierają się sędziowie)

(…)

…, słowna)
Słowa użyte w tekście normatywnym należy rozumieć po prawniczemu
Nie możemy uważać żadnego słowa za zbędne czy nieważne, nie możemy nic pomijać w interpretacji
Musimy zwracać szczególną uwagę na budowę syntaktyczną, miejsce spójników, interpunkcję, etc.
Logiczna Taka wykładnia może prowadzić do absurdów!
Jeżeli wolno więcej, to wolno mniej (np. jeżeli wolno zabić w obronie, to wolno też zranić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz