Ogólne informacje o prawie cywilnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ogólne informacje o prawie cywilnym - strona 1 Ogólne informacje o prawie cywilnym - strona 2 Ogólne informacje o prawie cywilnym - strona 3

Fragment notatki:

OGÓLNE WIADOMOŚCI O PRAWIE CYWILNYM
1. Pojęcie prawa cywilnego Polskie prawo cywilne jest jedną z gałęzi obowiązującego w Polsce prawa i łącznie z innymi gałęziami, jak prawo konstytucyjne, finansowe, karne itd., tworzy system prawa naszego państwa.
Prawo cywilne to zespół norm regulujących stosunki majątkowe i niektóre stosunki osobiste pomiędzy równorzędnymi podmiotami.
Jak wynika z przytoczonej definicji, prawo cywilne charakteryzuje się dwiema podstawowymi cechami, które wyróżniają je spośród innych gałęzi prawa:
przepisy prawa cywilnego regulują stosunki o charakterze mająt- kowym, to znaczy stosunki, w których ciążące na stronach obowiązki i przysługujące im wzajemne prawa dotyczą pieniędzy lub innych wartości ekonomicznych; nieliczne przepisy cywilnoprawne odnoszą się do stosunków osobistych,
stosunki regulowane przez prawo cywilne odznaczają się prawną równorzędnością stron.
Żadna z wymienionych cech wzięta z osobna nie wystarcza do odróżnienia prawa cywilnego. Przepisy należące do niektórych innych gałęzi prawa także regulują stosunki majątkowe, np. prawo finansowe. Z kolei prawna równorzęd- ność partnerów znana jest na gruncie prawa rodzinnego. Prawo cywilne jest więc zespołem wszystkich przepisów prawnych, które odpowiadają wymienio- nym dwu kryteriom równocześnie.
Równorzędność stron w stosunku cywilnoprawnym jest pojęciem za- wierającym konkretną treść. Oznacza ona mianowicie, że w stosunkach prawa cywilnego żadna ze stron nie ma wobec partnera uprawnień władczych, jak to ma miejsce np. w przypadku prawa administracyjnego. Inaczej mówiąc, prawo cywilne wyklucza stosunek prawnej nadrzędności jednej ze stron względem drugiej.
Prawo cywilne składa się w przeważającym stopniu z przepisów dys- pozytywnych (względnie obowiązujących). Stanowi to uzupełniającą cechę charakterystyczną, gdyż jak wiadomo większość gałęzi prawa zawiera wyłącz- nie przepisy imperatywne (bezwzględnie obowiązujące).
2. Rola prawa cywilnego
Prawo cywilne odgrywa bardzo poważną rolę w życiu społecznym. Decyduje o tym przede wszystkim jego niezwykle szeroki zasięg podmiotowy i powszechność norm prawa cywilnego, w przeciwieństwie do innych dziedzin prawa. Na przykład kontakty ludzi i innych podmiotów z prawem karnym czy procesowym są jedynie okazjonalne i nie dotyczą wszystkich. Tylko część ludności jest czynna zawodowo i jedynie do niej odnoszą się przepisy prawa pracy. To samo można powiedzieć o prawie administracyjnym i finansowym oraz innych gałęziach prawa.
Z instytucjami prawa cywilnego spotyka się każdy od zarania swego życia i nie może się bez nich obejść. Każda osoba fizyczna jest właścicielem rzeczy, ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz