Ogólna charakterystyka przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych przeciwko obowiązkom celnym oraz zasadom obrotu z zagranicą towarami i usługami. Prawo celne - regule zasady międzynarodowego obrotu towarowego, pobierania z tego tytułu ceł i innych należności celnych, prowadzenia kontroli tego obrotu oraz funkcjonowania administracji celnej. Dwie funkcje prawa celnego: Ekonomiczną związaną z realizacją celów polityki ekonomicznej w zakresie wymiany towarów i usług, zapewnieniem stabilizacji rynku wewnętrznego, tworzeniem barier ochronnych przed konkurencją.
Fiskalną (wynikającą rzecz jasna z faktu, że przywóz, wywóz lub tranzyt określonych dóbr majątkowych przez granice danego obszaru celnego wiąże się z pobieraniem przez administrację celną ceł i innych opłat celnych). Cło - świadczenie o charakterze również podatkowym pobierane w związku z przemieszczaniem towarów przez granice obszaru celnego państwa czy międzynarodowej organizacji gospodarczej, posiadające wprawdzie cechy podatku, jednak ujmowane tradycyjnie jako kategoria odrębna, na co wpływa odrębność systemu źródeł prawa celnego, wyodrębnienie organizacyjne służb celnych oraz odrębność postępowania celnego.
Unia celna, której istotą jest likwidacja granic celnych między państwami objętymi unią, utworzenie jednego obszaru celnego na terytorium wszystkich państw Unii, zakaz stosowania ceł przywozowych i wywozowych, jak również ograniczeń ilościowych w przywozie i wywozie między państwami członkowskimi, a także innych środków o skutku równoważnym, wreszcie przyjęcie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi.
Ustawa z 19.3.2004 r. - Prawo celne wraz z ustawą z 19.3.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)