To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Odżelazianie i odmanganianie. Cel ćwiczenia.
Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z procesem usuwania z wody żelaza i manganu w procesie filtracji przez złoże wpracowane oraz określenie wpływu prędkości filtracji na skuteczność procesu. Sposób wykonania ćwiczenia.
Wykonano analizę wody surowej oznaczając: stężenie żelaza Fe(III), Feog, Mn, pH. Obliczono stężenie Fe(II). Zmierzono średnicę i wysokość złoża filtracyjnego.
Ustalono dwie wartości prędkości filtracji przy których była analizowana efektywność usuwania żelaza i manganu z wody, a następnie obliczono wartość strumienia objętości filtratu odpowiadającego każdej z zadanych prędkości.
Złoże filtracyjne, przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, przepłukano wodą wodociągową w kierunku od dołu do góry. Następnie, używając wody wodociągowej, wywzorcowano rotametr ustalając takie położenie zaworu na odpływie filtratu, aby strumień objętości filtratu odpowiadał przyjętym prędkościom filtracji. Strumień objętości filtratu ustalono metodą objętościową, mierząc czas dopływu zadanej objętości wody do naczynia pomiarowego.
Po wykonaniu wszystkich wymaganych czynności wstępnych przystąpiono do wykonania ćwiczenia. W tym celu, został wyłączony dopływ wody wodociągowej, następnie doprowadzono do filtru wodę surową jednocześnie kontrolując prędkość przepływu wody przez złoże filtracyjne prowadzono proces filtracji utrzymując położenie zwierciadła wody na wysokości przelewu kolumny filtracyjnej. Pierwszą porcję filtratu, odpowiadającą dwóm objętościom kolumny filtracyjnej, odrzucono, a następnie po 15 i 30 min pobrano po ok. 500 cm3 filtratu w którym oznaczono stężenie żelaza Fe(III), Feog, Mn, pH. Po pobraniu drugiej próbki filtratu wyłączono dopływ wody surowej do filtru i wypłukano złoże filtracyjne wodą wodociągową. Płukanie filtru prowadzono przez 5 min. Następnie wyłączono dopływ wody wodociągowej, doprowadzono wodę surową do filtru i prowadzono proces oczyszczania wody przy drugiej prędkości filtracji, postępując zgodnie z procedurą opisaną powyżej.
Po zakończeniu ćwiczenia wypłukano złoże filtracyjne wodą wodociągową
(…)
… (godz: 15:15)
Mangan
Mn=0,263*4,35*2=2,288g/m3 Żelazo 3+ Fe3+=0,088*1,31*1=0,115 g/m3 Żelazo ogólne
Feog=0,107*1,31*1=0,140 g/m3 pH
7,36
Wykres 1 przedstawia ilość manganu w zależności od próby badanej wody
Wykres 2 przedstawia ilość żelaza Fe 3+ w zależności od próby badanej wody
Wykres 3 przedstawia ilość żelaza Fe og. w zależności od próby badanej wody
Wnioski
Najniższą zawartość manganu otrzymujemy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)